Vlastenecká fronta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o českém spolku. O rakouské meziválečné politické straně pojednává článek Vlastenecká fronta (Rakousko).
Vlastenecká fronta
Právní formaspolek
Založeno17. června 1993
AdresaHronětická 13, Kostomlaty nad Labem, 289 21, Česká republika, Česko
IČO48514241
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Projev na demonstraci Vlastenecké fronty proti Straně zelených

Vlastenecká fronta je český vlastenecky, nacionalisticky a radikálně pravicově orientovaný spolek, který byl založen 17. června 1993[1] v Brně. Během následujících let se jeho činnost rozšířila do dalších částí České republiky.

Program[editovat | editovat zdroj]

Ve svém programu je pro omezení imigrace z neevropských zemí, odmítá multikulturalismus, je proti členství České republiky v Evropské unii i NATO, proti registrovanému partnerství, požaduje obnovení trestu smrti a je pro ochranu českých podnikatelů v rámci volného trhu.

Spolek též nepodporuje uzavírání manželství s neevropskými přistěhovalci, rasově smíšená manželství, manželství homosexuální a jiné netradiční typy manželství[2], ve školství se negativně staví k multikulturní výchově.[3]

Činnost a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jan Skácel, člen a bývalý předseda Vlastenecké fronty

Vlastenecká fronta pravidelně vydává tisková prohlášení a pořádá různé demonstrace, každoročně koná shromáždění 28. října k výročí vzniku Československa. Vydává či vydávala řadu různých tiskovin, např.: Obrana národa, Otevři oči, Hlas národní mládeže, a prezentuje se také na internetu. V minulosti vydávala internetový Zpravodaj Vlastenecké fronty, v současnosti stojí její členové a sympatizanti za komentovaným zpravodajstvím serveru Altermedia Česká republika.[4]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Vlastenecká fronta se pravidelně objevuje ve zprávách o problematice extremismu od Ministerstva vnitra České republiky[5], je médii označována za extremistickou a její aktivity jsou kritizovány i ze strany lidskoprávních a levicových[6] aktivistů, LGBT organizací[7] a některých politologů[8][9].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]