Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cena Akademie za nejlepší vizuální efekty (Academy Award for Best Visual Effects ), kterou uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Cena se každoročně uděluje od roku 1939.
1938: Spawn of the North – Gordon Jennings , Jan Domela , Dev Jennings , Art Smith , Farciot Edouart a Loyal Griggs
1939: Když nastaly deště... – E. H. Hansen (zvuk), Fred Sersen (obraz)
1940: Zloděj z Bagdadu – Lawrence W. Butler (obraz), Jack Whitney (zvuk)
1941: I Wanted Wings – Farciot Edouart (obraz), Gordon Jennings (obraz), Louis Mesenkop (zvuk)
1942: Karibští piráti – Farciot Edouart (obraz), Gordon Jennings (obraz)), William L. Pereira (obraz), Louis Mesenkop (zvuk)
1943: Crash Dive – Fred Sersen (obraz), Roger Heman Sr. (zvuk)
1944: Třicet vteřin nad Tokiem – A. Arnold Gillespie (obraz), Donald Jahraus (obraz), Warren Newcombe (obraz), Douglas Shearer (zvuk)
1945: Zázračný muž – John P. Fulton (obraz), Arthur Johns (zvuk)
1946: Rozmarný duch – Thomas Howard
1947: Green Dolphin Street – A. Arnold Gillespie a Warren Newcombe (obraz), Douglas Shearer a Michael Steinore (zvuk)
1948: Portrait of Jennie – Paul Eagler , J. McMillan Johnson , Russell Shearman a Clarence Slifer (obraz), Charles L. Freeman a James G. Stewart (zvuk)
1949: Mighty Joe Young
1950: Destination Moon
1951: When Worlds Collide
1952: Plymouth Adventure
1953: Válka světů
1954: 20 000 mil pod mořem
1955: Mosty na Toko-Ri
1956: Desatero přikázání – John P. Fulton
1957: Nepřítel pod hladinou – Walter Rossi (zvuk)
1958: O Palečkovi – Tom Howard (efekty)
1959: Ben Hur – A. Arnold Gillespie a Robert MacDonald (efekty), Milo B. Lory (zvuk)
1960: Stroj času – Gene Warren a Tim Baar (efekty)
1961: Děla z Navarone – Bill Warrington (efekty), Vivian C. Greenham (zvuk)
1962: Nejdelší den – Robert MacDonald (efekty), Jacques Maumont (zvuk)
Rok
Vítěz
Za film
1970
A.D. Flowers a L. B. Abbott
Tora! Tora! Tora! (Tora! Tora! Tora! – 1970)
1971
Alan Maley , Eustace Lycett a Danny Lee
Bedknobs and Broomsticks (Bedknobs and Broomsticks – 1971)
1972
L. B. Abbott a A. D. Flowers
Dobrodružství Poseidonu (The Poseidon Adventure – 1972)
1973
x
x
1974
Frank Brendel , Glen Robinson a Albert Whitlock
Zemětřesení (Earthquake – 1974)
1975
Albert Whitlock a Glen Robinson
The Hindenburg (The Hindenburg – 1975)
1976
Carlo Rambaldi , Glen Robinson a Frank Van der Veer L. B. Abbott , Glen Robinson a Matthew Yuricich
King Kong (King Kong – 1976) Loganův útěk (Logan's Run – 1976)
1977
John Stears , John Dykstra , Richard Edlund , Grant McCune a Robert Blalack
Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (Star Wars – 1977)
1978
Les Bowie , Colin Chilvers , Denys Coop , Roy Field , Derek Meddings a Zoran Perisic
Superman (Supermam – 1978)
1979
H. R. Giger , Carlo Rambaldi , Brian Johnson , Nick Allder a Dennis Ayling
Vetřelec (Alien – 1979)
Rok
Vítěz
Za film
1980
Brian Johnson , Richard Edlund , Dennis Muren a Bruce Nicholson
Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (The Empire Strikes Back – 1980)
1981
Richard Edlund , Kit West , Bruce Nicholson a Joe Johnston
Dobyvatelé ztracené archy (Raiders of the Lost Ark – 1981)
1982
Carlo Rambaldi , Dennis Muren a Kenneth F. Smith
E.T. – Mimozemšťan (E.T. the Extra-Terrestrial – 1982)
1983
Richard Edlund , Dennis Muren, Ken Ralston a Phil Tippett
Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů (Return of the Jedi – 1983)
1984
Dennis Muren, Michael J. McAlister , Lorne Peterson a George Gibbs
Indiana Jones a chrám zkázy (Indiana Jones and the Temple of Doom – 1984)
1985
Ken Ralston , Ralph McQuarrie , Scott Farrar a David Berry
Zámotek (Cocoon – 1985)
1986
Robert Skotak , Stan Winston , John Richardson a Suzanne Benson
Vetřelci (Aliens – 1986)
1987
Dennis Muren, William George , Harley Jessup a Kenneth F. Smith
Vnitřní vesmír (Innerspace – 1987)
1988
Ken Ralston , Richard Williams , Edward Jones a George Gibbs
Falešná hra s králíkem Rogerem (Who Framed Roger Rabbit – 1988)
1989
John Bruno , Dennis Muren, Hoyt Yeatman a Dennis Skotak
Propast (The Abyss – 1989)
Rok
Vítěz
Za film
1990
Eric Brevig , Rob Bottin , Tim McGovern a Alex Funke
Total Recall (Total Recall – 1990)
1991
Dennis Muren , Stan Winston , Gene Warren, Jr. a Robert Skotak
Terminátor 2: Den zúčtování (Terminator 2: Judgment Day – 1991)
1992
Ken Ralston , Doug Chiang , Doug Smythe a Tom Woodruff, Jr.
Smrt jí sluší (Death Becomes Her – 1992)
1993
Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett a Michael Lantieri
Jurský park (Jurassic Park – 1993)
1994
Ken Ralston , George Murphy , Stephen Rosenbaum a Allen Hall
Forrest Gump (Forrest Gump – 1994)
1995
Scott E. Anderson , Charles Gibson , Neal Scanlan a John Cox
Babe – galantní prasátko (Babe – 1995)
1996
Volker Engel , Douglas Smith , Clay Pinney a Joseph Viskocil
Den nezávislosti (Independence Day – 1996)
1997
Robert Legato , Mark Lasoff , Thomas L. Fisher a Michael Kanfer
Titanic (Titanic – 1997)
1998
Joel Hynek , Nicholas Brooks , Stuart Robertson a Kevin Mack
Jak přicházejí sny (What Dreams May Come – 1998)
1999
John Gaeta , Janek Sirrs , Steve Courtley a Jon Thum
Matrix (The Matrix – 1999)
Rok
Vítěz
Za film
2000
John Nelson , Neil Corbould , Tim Burke a Rob Harvey
Gladiátor (Gladiator – 2000)
2001
Jim Rygiel , Randall William Cook , Richard Taylor a Mark Stetson
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – 2001)
2002
Jim Rygiel , Joe Letteri , Randall William Cook a Alex Funke
Pán prstenů: Dvě věže (The Lord of the Rings: The Two Towers – 2002)
2003
Jim Rygiel , Joe Letteri , Randall William Cook a Alex Funke
Pán prstenů: Návrat krále (The Lord of the Rings: The Return of the King – 2003)
2004
John Dykstra , Scott Stokdyk , Anthony LaMolinara a John Frazier
Spider-Man 2 (Spider-Man 2 – 2004)
2005
Joe Letteri , Brian Van't Hul , Christian Rivers a Richard Taylor
King Kong (King Kong – 2005)
2006
John Knoll , Hal Hickel , Charles Gibson a Allen Hall
Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest – 2006)
2007
Michael Fink , Bill Westenhofer , Ben Morris a Trevor Wood
Zlatý kompas (The Golden Compass – 2007)
2008
Eric Barba , Steve Preeg , Burt Dalton a Craig Barron
Podivuhodný případ Benjamina Buttona (The Curious Case of Benjamin Button – 2008)
2009
Joe Letteri , Stephen Rosenbaum , Richard Baneham a Andrew R. Jones
Avatar (Avatar – 2009)
Rok
Vítěz
Za film
2010
Paul Franklin , Chris Corbould , Andrew Lockley a Peter Bebb
Počátek (Inception – 2010)
2011
Rob Legato , Joss Williams , Ben Grossmann a Alex Henning
Hugo a jeho velký objev (Hugo – 2011)
2012
Bill Westenhofer , Guillaume Rocheron , Erik-Jan de Boer a Donald R. Elliott
Pí a jeho život (Life of Pi – 2012)
2013
Tim Webber , Chris Lawrence , Dave Shirk a Neil Corbould
Gravitace (Gravity – 2013)
2014
Paul Franklin , Andrew Lockley , Ian Hunter a Scott R. Fisher
Interstellar (Interstellar – 2014)
2015
Mark Williams Ardington , Sara Bennett , Paul Norris a Andrew Whitehurst
Ex Machina (Ex Machina – 2015)
2016
Robert Legato , Adam Valdez , Andrew R. Jones a Dan Lemmon
Kniha džunglí (The Jungle Book – 2016)
2017
John Nelson , Gerd Nefzer , Paul Lambert a Richard R. Hoover
Blade Runner 2049 (Blade Runner 2049 – 2017)
2018
Paul Lambert , Ian Hunter , Tristan Myles a J. D. Schwalm
První člověk (First Man – 2018)
2019
Guillaume Rocheron , Greg Butler a Dominic Tuohy
1917 (1917 – 2019)
Oscar Současná ocenění Speciální ceny Ročníky Různé