Přeskočit na obsah

Alexandr Kliment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexandr Kliment
Narození30. ledna 1929
Turnov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí22. března 2017 (ve věku 88 let) nebo 21. března 2017 (ve věku 88 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povoláníspisovatel, scenárista, dramaturg, redaktor, prozaik, básník, ponocný, korektor, dramatik a herec
Témataliteratura, editace a filmová scenáristika
Oceněníúčastník odboje a odporu proti komunismu
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alexandr Kliment (30. ledna 1929 Turnov22. března 2017 Praha)[1], vlastním jménem Alexandr Klimentiev (otec byl ruským emigrantem), byl především prozaik, ale také publicista, autor rozhlasových her a dramaturg československého filmu.

Jako nemálo jiným bylo tomuto autorovi za normalizace znemožněno publikovat na domácí půdě. Jeho díla mohla vycházet pouze v zahraničí či v samizdatu, a byl tak donucen vystřídat mnohé běžné, až podřadné profese, než se stal spisovatelem z povolání. 

Debutoval v časopise Mladý svět a v Host do domu, přispíval i do Literárních novin, Listů, Plamenu, Kulturní tvorby aj. a v roce 2006 byl oceněn za životní zásluhy o rozvoj o českou literaturu Cenou Ladislava Fukse.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Alexandr Kliment byl synem ruského emigranta Alexandra Ivanoviče Klimentieva (Klementěva, 1899–??). Otec vstoupil v květnu 1918 do československých legií a s nimi se dostal do Československa.[3] Matka pocházela ze statku v Příšovicích, otec se stal brusičem drahých kamenů.

Alexandr Kliment studoval medicínu, dějiny umění a Akademii výtvarných umění, studia však nedokončil. Po vojně pracoval v letech 1953–1959 jako redaktor, poté se stal autorem na volné noze. V roce 1960 mu vyšla úspěšná próza Marie.[4]

Po roce 1968 neemigroval, publikovat však od roku 1970 nemohl. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77. Vystřídal různá zaměstnání jako noční vrátný nebo recepční. Pravidelné povolání ztratil a žil ze zahraničních honorářů. K práci korektora se vrátil až v roce 1984.[4] Až do roku 1990 jeho díla vycházela pouze v samizdatových edicích nebo v zahraničí.[1]

Dílo (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Byl mistrem psychologického ztvárnění postav v běžných každodenních i v neočekávaných situacích. V letech 1970–1989 vycházela jeho díla výhradně v zahraničí.

Dílo Alexandra Klimenta se vyznačuje zájmem o všední osudy lidí, lidské vztahy a niterné životy. Zabývá se mravními a citovými problémy, osamělostí jedince, tím má blízko k psychologické próze. Autorovi protagonisté mají často blízký vztah k domovu, žijí v úzkosti a frustraci a mají potřebu žít v souladu sami se sebou.

Charakteristický je pro Klimentovu tvorbu metaforický jazyk a střídaní různých časových linií a rovin reality se snovým životem a imaginárními rozhovory.[2]

Novely[editovat | editovat zdroj]

Povídky[editovat | editovat zdroj]

Romány[editovat | editovat zdroj]

Poezie[editovat | editovat zdroj]

  • Těžká voda (1961)
  • Šálek čaje v polostínu (2016)[5]

Filmové scénáře[editovat | editovat zdroj]

Názory[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 publikoval příspěvek v knize Nové čtení světa: Feminismus devadesátých let českýma očima, kde popsal své chápání feminismu.[7] Ten vnímá jako hnutí, které je proti přirozenosti žen: „Feminismus tím, že je ofenzivní a že se organizuje, působí proti přirozenosti ženy. Žena nemůže být nikdy ofenzivní. Vždycky bude v obraně, i kdyby měla platit stará dobrá poučka zkušených šachistů, že útok je nejlepší obrana.“[8] Kliment považuje ženy za obětavé, trpělivé, milé, půvabné a milosrdné bytosti, jimž je cizí abstrakce: „Láska, cit, půvab, oběť, mateřství, odpuštění, milosrdenství, trpělivost, osobní vztah ke květinám. To je žena, nikoli abstraktní, nýbrž v každodenní konkrétnosti (…). Tyto vlastnosti tvořící ženu žádný zákon, žádné hnutí, žádná organizace, žádná publicistika, žádná kampaň nezaručí, nevyvolá, nepropojí, nezpopularizuje, nezmobilizuje“.[9] Rozdělení genderových rolí, v nichž žena je vždy v podřízené pozici, je předmětem, který vlastní muž, vnímá autor jako přirozený stav věci, s nimž feminismus nic nezmůže: „Rozumný člověk nedostává nic a bere si, co chce, neboť zbavit se hladu neznamená zbavit se chuti. Ze svých potřeb činí nároky a z nároků si uzákoňuje práva asi tak, jako když poslanci parlamentu hlasují o vlastních platech. Tento vlastnický a kořistnický princip se promítá i do vztahů mezi mužem a ženou. Otroctví, harém a právo první noci jsou jen některé příklady pouze zdánlivě historické. Mužská vynalézavost a hravost si i v liberálním prostředí dovede obnovovat tyto instituce, které jsou nepostižitelné žalobou a které mají tak rafinovanou podobu, že se jeví pro ženy jako žádoucí a vytoužené. Královna krásy je otrokyní mužské poroty. (…) S tímhle feminismus nic neudělá.“[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zemřel spisovatel a publicista Alexandr Kliment, signatář Charty. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-10-28]. Dostupné online. 
  2. a b Slovník české literatury. www.slovnikceskeliteratury.cz [online]. [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. 
  3. Alexandr Klementějev v databázi čs. legionářů z 1. světové války (VHA)
  4. a b Paměť národa:Alexandr Kliment. www.pametnaroda.cz [online]. [cit. 2016-05-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-19. 
  5. Motýl v barvách ještě bizarnějších a verše nejen pro milovníky čaje. Vltava [online]. 2016-05-26 [cit. 2022-10-28]. Dostupné online. 
  6. Marie (1964) – Filmový přehled. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  7. KLIMENT, Alexandr. Deštníkový efekt. In: Nové čtení světa: Feminismus devadesátých let českýma očima, M. Chřibková, J. Chuchma, E. Klimentová (eds.). Praha: One Woman Press, 1999. S. 97–105.
  8. KLIMENT, Alexandr. Deštníkový efekt. In: Nové čtení světa: Feminismus devadesátých let českýma očima, M. Chřibková, J. Chuchma, E. Klimentová (eds.). Praha: One Woman Press, 1999. S. 103.
  9. KLIMENT, Alexandr. Deštníkový efekt. In: Nové čtení světa: Feminismus devadesátých let českýma očima, M. Chřibková, J. Chuchma, E. Klimentová (eds.). Praha: One Woman Press, 1999. S. 104.
  10. KLIMENT, Alexandr. Deštníkový efekt. In: Nové čtení světa: Feminismus devadesátých let českýma očima, M. Chřibková, J. Chuchma, E. Klimentová (eds.). Praha: One Woman Press, 1999. S. 100–101.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]