Zvonek sibiřský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxZvonek sibiřský
alternativní popis obrázku chybí
Zvonek sibiřský (Campanula sibirica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďzvonkovité (Campanulaceae)
Rodzvonek (Campanula)
Binomické jméno
Campanula sibirica
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvonek sibiřský (Campanula sibirica) je druh rostliny z čeledi zvonkovité (Campanulaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o asi 15–40 (zřídka až 50) cm vysokou dvouletou, řidčeji jednoletou bylinu.[1][2] Lodyhy jsou nevýrazně hranaté, chlupaté. Listy jsou jednoduché, přisedlé, přízemní krátce řapíkaté. Čepele jsou u přízemních listů podlouhle kopinaté až obvejčité, lodyžní podlouhlé s objímavou bází, nejvyšší pak až čárkovitě kopinaté, všechny jsou nepravidelně vroubkované a oboustranně chlupaté.[2] Květy jsou uspořádány do květenství, do chudé latyhroznu, jsou skloněné až nicí.[2] Kalich je srostlý z 5 lístků, kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, mezi kališními cípy jsou asi 3 mm dlouhé přívěsky. Koruna je nálevkovitě zvonkovitá, srostlá také z 5 korunních lístků, nejčastěji asi 15–40 mm dlouhá, fialově modrá.[2] Kvete v červnu až v červenci.[1] Tyčinek je 5. Semeník je chlupatý.[2] Plodem je tobolka. Počet chromozómů je 2n=34.[1][2]

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Zvonek sibiřský roste od střední Evropy po západní Sibiř, na jih sahá po střední Itálii a Albánii. Je značně proměnlivý, ve východní části areálu se rozlišuje několik poddruhů[2].

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste pouze na jižní Moravě, na sever sahá zhruba po Vyškov.[2] Je to druh suchých trávníků, skalních stepí a lesostepí.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d KOVANDA, Miloslav. Campanulaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 607–613.
  2. a b c d e f g h KOVANDA, Miloslav. Campanulaceae Juss.. In: SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 6. Praha: Academia, 2000. S. 719–748.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]