Přeskočit na obsah

Wikipedista:Včelka Mája (Toma646)/bordel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nebuďte suchaři[editovat | editovat zdroj]

Na snímku je Wikipedie, do které se již nevejdou další informace. Pokud se vám zdá toto nevhodné, měli byste pokračovat ve čtení.

Nedostatek nadhledu, neustálá vážnost, minimální nebo žádný smysl pro humor nebo snaha maximálně zapadnout mezi ostatní, to je častý neduh na Wikipedii. Wikipedie je jako encyklopedie vážná věc a pokud jde o obsah článků nebo rozhodování o něčem, jsou nějaké vtípky a zlehčování naprosto nepřípustné, ale ve Wikipedii je i mnoho míst, kde se Wikipedisté setkávají bez toho aby zrovna Wikipedii rozšiřovali nebo o ní rozhodovali, např.: Zaučování nováčků, rozmluva s vandalama a spousta dalšího. Nesmíme zapomínat na to, že na Wikipedii se mezi sebou třeba i několikrát denně setkáváme a proto není na místě aby jsme stále chladní a bez emocí.

Jak nebít sucharem[editovat | editovat zdroj]

  • Nesnažte se zapadat — Buďte tím, kým jste. Čím více se budete přetvařovat a snažit zapadat a přitom vám samotným to bude proti srsti, tak vás to moc dlouho bavit nebude a možná si i práci na Wikipedii otrávíte.
  • Berte věci s nadhledem — Komu vadí když se baví ostatní, sám se nejspíš nedovede bavit. Tím, že budete ostatním vyčítat každý sebemenší vtípek nebo něco, co není myšleno vážně, tak si vás asi nikdo neoblíbí.
  • Mějte smysl pro humor — Klidně se udělejte srandu z něčeho nebo někoho, například z vandala. Ale pozor, je nevhodné si utahovat z něčích slabin (pravopis, neschopnost vložit infobox) a pokud to budete někomu dělat často, může to být bráno jako obtěžování.
  • Nebojte se extrémních názorů — Ať už někoho napadne něco víc nebo méně šíleného, třeba i protivořečící aktuálním pravidlům Wikipedie, nezavrhujte to s tím, že Wikipedie funguje už dlouho bez toho. Pořádně o tom popřemýšlejte a nebuďte konzervativní. Kdyby se nepřicházelo s novinkama, byla by Wikipedie tam, kde byla při svém začátku.
  • Nelpěte na pravidlech jak šílenci — Pokud byste extrémě lpěli třeba na pravidlu ověřitelnosti, museli byste vymazat třeba třetinu Wikipedie. A to by vám asi nikdo nepoděkoval (ani autor, ani ten co článek bude číst). Tak pozor na to.
  • Nesnažte se mít odstup od ostatních — I takové případy existují. Někdo edituje Wikipedii, ale nemá zájem se jakkoliv bavit s ostatníma uživatelama. Takové chování je opravdu hodně nepříjemné ostatním. Pokud ostatním odpovídáte:Nechci patřit mezi vás Wikipedisty, tak si uvědomte, že existují dokonce i Wikisrazy, kde se uživatelé Wikipedie osobně setkávají.
  • Buďte přátelští — Když se budeme chovat, jako by jsme se neznali a nepatřili k sobě, tak nám spolupráce půjde hůře.