Přeskočit na obsah

Wikipedista:Svobodova M 433131

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

ChiRunning[editovat | editovat zdroj]

Běhání je krásné, ale přesto mnoho z nás i sportovců se může setkat se zraněním kolen, šlach, pat i prstů.. V této metodě si můžeme zlepšit svůj styl běhání nebo začít úplně od počátku běhat správně tak, abychom běhali bez zranění a uvolněně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

ChiRunning je forma takzvaného přirozeného běhu. Objevitelem je a propagátorem je Danny Dreyer (je mezinárodně uznávaný běžecký trenér, který již mnoho let běhá ultramaratonové závody). Tento styl je inspirován z čínského učení tai-či. Slovo ChiRunning je odvozeno podle běhu – čchi. Autor této techniky sledoval a všímal si rozdílů v přirozeném běhání malých dětí a dospělých. Běhají různými styly a pohyby. Zároveň i mimika běžců a dětí je odlišná, děti se většinou smějí.

Cílem tohoto stylu běhání je běhat efektivně, lehce a přirozeně a zároveň bez námahy a zranění.

Další možnosti, pokud nemůžeme běhat, nebo chceme začít postupně, je možnost využití stylu ChiWalkingu. ChiWalking je správná chůze za pomocí správného držení těla. Je to velmi podobné jako ChiRunning, pouze rozdíl je, že se používá chůze a nikoli běh.

Techniku ChiRunningu rozdělujeme[editovat | editovat zdroj]

Postoj[editovat | editovat zdroj]

Správný postoj je velmi důležitý a v Chi Runningu obzvlášť. Postoj vytváříme přímkou začínající vrcholkem hlavy přes ramena, kyčle a vedoucí až k chodidlům. Tato linie je nazývána¨´´pilířem´´. Když běžíme, je nutné pohybovat co nejvíce částmi těla tím směrem, kam běžíme. Pokud je používán chybný postoj, mohou vznikat zranění kolen a kyčlí.

Předklon[editovat | editovat zdroj]

Předklon je u tohoto stylu běhu velmi důležitý, protože necháváme pilíř mírně a kontrolovaně přepadávat dopředu. Chodidlo došlapuje na svou střední část pod vaším pilířem, nikdy né před ním a tím nedochází k brždění pohybu vpřed.

Spodní část těla[editovat | editovat zdroj]

Nohy nejsou používány jako pohon, ale pouze jako opěrná síla pro kroky. Nikdy se nesmíme nohy odrážet od země a je nutné si udržovat tempo se svým řízeným pádem.

Rotace pánve[editovat | editovat zdroj]

Je nutné za pomocí rotace pánve a protirotací trupu a nohama vytvářet pohyb nohou, jinak bychom musely protipohyb pohlcovat koleny, stehny, boky nebo i bederní páteří.

Horní část těla[editovat | editovat zdroj]

Abychom nepřepadávaly, používáme ruce jako protiváhu. Lokty rukou se pohybují vzad a v případě pádu můžeme jejich protiváhou ustát pád.

Kadence, rychlostní stupeň a délka kroku[editovat | editovat zdroj]

Při používání této techniky ChiRunningu se nemění kadence běhu, ale rychlost je ovlivňována náklonem a prodlužováním délky kroku.

Jak se naučit běhat bez námahy a zranění[editovat | editovat zdroj]

Mnozí lidé se myslí, že není možné se naučit běhat bez námahy a zranění. V Chi Runningu je to možné a je potřeba této techniky využívat při každém běhání.

Je potřeba si ujasnit myšlenku, že chci běhat bez námahy, proto je potřeba srovnat páteř, dále pro usnadnění pohybu využití efektivního pohybu ze svalstva trupu a ne nohou. Máme v sobě pevně zasazenou myšlenku, že silné nohy jsou pohonem k rychlému běhu. Jakmile si zafixujeme techniku Chi Runningu je potřeba v úsilí vytrvat a udržet si správnou pozici a vydržet takto běhat. Další fází při nácviku běhání bez námahy a zranění je uvolnění. Používáme duševní úsilí, abychom dokázali uvolnit kotníky, hýžďové svaly, rameny i nohy. Tato část je pro mnohé velmi náročná, neumíme se uvolnit. Jakmile to ale dokážeme, budeme běhat více bez úsilí a námahy. Jakmile se všechny fáze naučíme – správný postoj, využívání myšlení, svalů a uvolnění, můžeme si začít hrát s během. Hra se může používat při každém běhání, hrajeme si s energií ve svém těle. Můžu pozorovat nekonečné množství pohybů a je dobré při každém běhu najít ten správný nejlepší způsob běhání. Běháme jinak na rovině či v kopcím a na různých površích – terénech.

Pár zásad pro začátečníky[editovat | editovat zdroj]

  1. Běhejte pomalu
  1. Střídejte běh s chůzí
  1. Začínejte pomalu a obden si zaběhejte asi 20 až 30 minut
  1. Je vhodné si přečíst knihu o ChiRunningu
  1. Běhejte pomalu, ale rychle choďte

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Na celém světě je síť certifikovaných instruktorů. V České republice tuto techniku vyučuje Josef Šverma – osobní trenér běhání (www.behbezusili.cz).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.chirunning.com/

http://www.behbezusili.cz/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Dreyer D., Chi Running – Revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění, 280 stran, Praha 2013