Wikipedista:Koželuhová 438071

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fryšták, Fara, sousedí s DISem

Dům Ignáce Stuchlého[editovat | editovat zdroj]

Dům Ignáce Stuchlého je dům nacházející se v malém městě, poblíž Zlína, ve Fryštáku. Tento dům vznikl v roce 1927 jako první ze salesiánských domů v české zemi. Byl plně funkční, pod vedením Ignáce Stuchlého, až do násilného zrušení roku 1950, kdy tento dům zavřela takzvaná Akce K. Jeho znovuotevření se obyvatelé dočkali až v roce 1996, kdy již dostal název Dům Ignáce Stuchlého, i když je mezi lidmi znám spíše pod zkratkou DIS.

Činnost na DISu[editovat | editovat zdroj]

Logo DISu

DIS se zabývá několika základními činnostmi. Mezi hlavní činnosti se řadí Orientační dny, Víkendovky a DISklub. Mezi vedlejší, ale stejně důležité, akce patří Prázdninové tábory, Duchovní akce a další. Dům Ignáce Stuchlého se řadí mezi výchovně vzdělávací zařízení pro mládež. Jedná se o salesiánský klub pro mládež. Organizační jednotka občanského sdružení „Salesiánské kluby mládeže“ schváleného MVČR pod registračním číslem II/s-OS/1-30 238/96-R. Je samostatným právním a ekonomickým subjektem IČO 67026346.

Orientační dny[editovat | editovat zdroj]

Hlavní moto je: "Protože mladí za to stojí!" a tím se Orientační dny (dále jen OD) řídí ve všech činnostech. OD, lidově Orienťáky, se dělí na čtyři další podskupiny. Tábory, školy, víkendové akce a instuktoři.

Školy na DIS jezdí celoročně, s vynechávkou o velkých letních prázdninách a vynechávkou koncem prosince a ledna. Jedná se o třídenní kurz, který vedou proškolení instruktoři. Je jim nabídnuta práce s dětmi v příjemném prostředí, OD jsou prostorem, který může pomoci žákům aktivní formou získávat základní orientaci pro život. Témata, která OD školám nabízejí jsou také obsahem například občanské výchovy, proto mohou být OD velice příjemnou a specifickou formou doplnění výuky. Mezi nejpopulárnější témata patří "Moje třída, moje parta.", kde se OD zaměřují na spolupráci a dobré vztahy ve třídě, Adaptační kurz a Školní výlet. Další jsou například "Sním, že přijde on, mého srdce šampion.", "Sám sobě rádcem." Budoucnost nebo Mediální výchova. Cílovou skupinou jsou žáci základních a středních škol, od 12 do 20 let. Výjimečně se těchto kurzů mohou účastnit studenti vysokých škol, nejčastěji pedagogických oborů. DIS má po více než patnáctileté působnosti již zbudovanou určitou klientelu škol, které jezdí pravidelně každý rok a v této chvíli, již moc nových škol nepřibírá. Za celou existenci Orientačních dnů s DISem spolupracovalo 62 škol. V roce 2014 je to 32 škol. Níže seznam některých z nich.

Seznam spolupracujících škol za rok 2014
Zlínský kraj Jihomoravský Kraj Další kraje
Stojanovo gymnázium Velehrad
Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť
Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazyk. zkoušky Zlín
ZŠ Integra Vsetín
ZŠ Vyhlídka Valašské Meziříčí
SZŠ a VOŠ zdravotnická Zlín
SOŠ Otrokovice
ZŠ Kostelec u Holešova
ZŠ Gabry a Málinky, Štítná n.Vláří
CZŠ ve Veselí nad Moravou
Biskupské gymnázium Brno
CMCZŠ ZŠ Brno Lerchova
ZŠ Marie Kudeříkové Strážnice
CMg a SOŠ pedagogická Brno
ZŠ Blažkova, Brno
ZŠ Hroznová Lhota
Waldorfská ZŠ a MŠ Brno
ZŠ Sirotkova Brno
Cyrilometodějská TF Olomouc
ZŠ Bělotín
ZŠ a MŠ T. G. Masaryka Brodek u Konice
Biskupské gymnázium v Ostravě
TF JU České Budějovice

Statistiky od roku 1999 do roku 2014.

[{{Http://frystak.sdb.cz/res/archive/1404/152868.png?seek=1421053549|Počet žáků}}]

[{{Http://frystak.sdb.cz/res/archive/1404/152870.gif?seek=1421053739}}]

Víkendové akce jsou zážitkové akce, které se na DISu pořádají zhruba jednou za čtrnáct dní a jsou to například Střapec. Lis a Košt. Tyto akce jsou určeny pro všechny mladé i starší, minimální věk je ovšem čtrnáct let (pokud jde o Košt tak tam je minimální věk osmnáct let) a jsou na ně zváni průběžně celý rok. S těmito třemi akcemi se také pojí další akce jako Velikonoce na DISu, Duchovní obnovy, Silvestry, Horské poutě, Vodácké akce a další.

Tábor je na DISu novinka. V roce 2015 se jedná teprve o druhý ročník. Tábor je určen všem dětem od 10 do 15 let, především těm, co se účastnili Orientačních dnů a chtějí se ještě nějakým způsobem na DIS vrátit.

Dalším specifickým odvětvím jsou Instruktoři. Instruktoři Orientačních dnů jsou nedílnou součástí DISu a všech akcí s ním spojených. Instruktoři mají možnost se na DISu vzdělávat, trávit čas s mladými a profesionálně růst. Ovšem instruktorem se nestane každý. Instruktory se stávají většinou děti, které jezdí na kurzy OD a vypadají, že by jim to s dětmi šlo. Instruktor musí mít nejméně 16 let, to je nováčkem a po dovršení 18 let se může stát instruktorem. Poté ho čeká dlouhá cesta, na které na konci může čekat až titul lektora.

DISklub[editovat | editovat zdroj]

DISklub je volnočasové zážitkové zařízení pro děti a mládež z Fryštáku a okolí. Činnost dětí probíhá na DISu v herně, ateliéru, baru, na stěně a dalších. Cílovou skupinou jsou všechny děti ve věku od sedmi do osmnácti let, ovšem zvláštní pozornost je věnována dětem ze sociálně slabších a znevýhodněných rodin. DISklub je otevřen od pondělí do pátku v odpoledních hodinách. K DISklubu se také řadí Příměstské tábory, kroužek Break dance nebo Work out.

Salesiáni na DISu[editovat | editovat zdroj]

Důležitou součástí všeho na DISu jsou salesiáni Dona Bosca. Cílem výchovy salesiánů je vychovat čestného občana a dobrého křesťana. Svoje programy realizují v různých střediscích salesiánské výchovy, prostřednictvím dobrovolnických programů u nás i v zahraničí. Dále se jedná o Duchovní obnovy, Misie, Práce v pastoracích, ale i v médiích nebo divadlech. Salesiáni se také angažují v Prázdninových akcích, které jsou určeny pro věřící mládež a jsou známé pod názvem "Chaloupky". Sdětmi se probírají různá témátka a přibližují je k Bohu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://frystak.sdb.cz/co-delame/

http://disod.cz/

http://www.sdb.cz/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BOSCO Giovanni, Můj život pro mladé, Portál 2007, IBSN: 978-80-7367-247-8