Přeskočit na obsah

Wikipedista:Kmarty/Pískoviště 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Nicholson
Charles Nicholson (1834)
Charles Nicholson (1834)
Základní informace
Narození1795
Liverpool
PůvodSpojené království
Úmrtí26. března 1837

Charles Nicholson (1795–1837), narozený v Liverpoolu, byl flétnista a skladatel, který pravidelně vystupoval v Londýně. Byl sólistou v mnoha filharmonických společností a prvním flétnistou s hlavním divadelním orchestrem. často cestoval po Británii, ale nikdy nebyl na kontinentu. Mimo výuky mnoha studentů také napsal tutoriály pro hru na flétnu, které byly vydávány v průběhu 19. století.

Nicholson používal flétnu od George Astor & Co., londýnskou firmou působící v letech 1778 až 1831. Jeho otec, také slavný flétnista, tuto flétnu upravil, přidal kovové vnitřní lemování hlavice, zvětšil retný otvor a otvory pro tóny s cílem dát flétně silnější tón, přesto stále jemný a dovolující obvyklý prstoklad ve třetí oktávě, a usnadnující glidy[1] a prstová vibrata.

Jakmile byl jeho bravurní styl na upravenou flétnu přijat v Londýně, Nicholson licencoval několik Londýnských výrobců fléten, jako byli Clementi & Co., Astor, Rudall and Rose a Potter, k výrobě jeho 'Nicholson's Improved', vylepšené flétny. Stavba jeho nové flétny upřednostňovala především snížené klíče, jako například Es, As a F a C moll. Nicholsonovy variace na Roslin Castle[2] v F-moll, které napsal v roce 1836, jsou typické pro 'Narodní Melodie' v adagio ve kterém vynikal. Ty také zůstaly důležitými rysy anglické hry na flétnu až do roku 1890.

Přestože Ardal Powell považuje Nicholsona za "prvního národního profesionálního instrumentalistu v Británii, který získal status hvězdy"[3], Nicholsonova současná proslulost spíše než jeho osobnímu stylu hry vděčí za to, jak způsobil svými silnými tóny z flétny na Theobalda Böhma který navštívil Londýn v roce 1831. V korespondenci s panem Broadwoodem v srpnu roku 1871, Böhm poznamenal: "V Londýně, v roce 1931, jsem si vedl tak dobře jak by si mohl vést kterýkoliv kontinentální flétnista, ale Nicholsonově síle tónu jsem se nemohl rovnat. Proto jsem se dal do práce abych předělal svoji flétnu. Kdybych neslyšel jeho, pak by pravděpodobně má nová (Böhmova) flétna nikdy nevznikla." Také řekl "Byl jsem ohromen hlasitostí tónu u Nicholsona, jehož talent byl tehdy plně rozvinut. Tato síla tónu byla důsledkem mimořádné velikosti otvorů na jeho flétně, ale vyžadovala jeho úžasnou dovednost a vynikající nátisk, čímž dorovnával intonaci a rovnoměrnost tónů, aby zakryl nepřesné umístění tónových otvorů, které byly nesprávně vůči principům akustiky.". Je vhodné dodat, že Nicholson měl neobvykle velké ruce a na své flétne měl ještě větší otvory než byly na flétnách nesoucích jeho jméno.

Böhm okamžitě navrhl a uvedl na trh novou flétnu, která nesla první rozpoznatelné rysy moderní flétny.[4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Nicholson (flautist) na anglické Wikipedii.

  1. glide - portamento/glissando vytvořené více či méně pomalým sklouznutím jednoho nebo více prstů z jejich otvorů
  2. Charles Nicholson's arrangement of Roslin Castle
  3. Performing English Taste Charles Nicholson’s 'Gothick' Style
  4. Flute History
  5. Boehm, Nicholson and the English flute style