Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Říjen 2018

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Plány týmu Growth na zvýšení retence nováčků[editovat | editovat zdroj]

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Tým Growth tímto děkuje za čas, který wikipedisté a wikimediáni věnovali odpovědem na naše nápady, jak zvýšit retenci nováčků. Obdrželi jsme mnoho nápomocných komentářů a názorů z celého světa, jak od nováčků, tak od zkušených wikipedistů. Tyto komentáře nám umožnily sestavit plán pro několik následujících měsíců. Postupovali jsme takhle:

  1. Napřed jsme museli za pomoci výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů pochopit, s čím se nováčci vlastně setkávají.
  2. Sestavili jsme seznam nápadů, jak zvýšit retenci nováčků.
  3. Tyto nápady byly prodiskutovány v mnoha různých komunitách ve třech různých jazycích: angličtině, češtině a korejštině.
  4. Tým Growth se setkal a sesumarizoval zpětnou vazbu z komunity.
  5. Tým Growth sestavil plán, který bere v úvahu názory komunity a další faktory.

Téma[editovat | editovat zdroj]

Tématem naší práce je “Den Jedna”. To znamená, že se budeme soustředit na zkušenosti nováčků v den, kdy si vytváří svůj účet. Rozhodli jsme se zaměřit právě na den jedna, protože naše data ukazují, že dvě třetiny nových uživatelských účtů nikdy neudělá jedinou editaci a z těch, kteří alespoň jednu editaci udělají, se dvě třetiny nikdy znovu nevrátí. Myslíme si, že první den nováčka je velmi důležitý a výrazně ovlivňuje start nováčka. Data představíme v další aktualizaci.

Plán[editovat | editovat zdroj]

Jelikož jsme se rozhodli věnovat se Dnu jedna, prioritizovali jsme následující tři nápady. Z každého implementujeme během následujících tří měsíců (tj. během října, listopadu a prosince 2018) malou část, která nám pomůže později rozhodnout, zda v nich máme pokračovat:

  • Pochopení prvního dne: Prioritizovali jsme tento nápad, protože nám umožňuje mnohé na nováčcích pochopit. Implementace tohoto nápadu nezmění uživatelské rozhraní. Přidáme jen logování, které nám umožní zjistit, co nováčci po vytvoření jejich účtu udělají. Budeme dbát na ochranu jejich soukromí. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky s komunitou v průběhu prosince 2018.
  • Personalizovat první den: Tento nápad nám také umožní mnohé se o nováčcích dozvědět. Na začátku přidáme různé volitelné otázky do registračního procesu. To nám umožní pochopit cíl nováčků na Wikipedii. Na základě nasbíraných dat budeme moci nováčkům personalizovat jejich rozhraní, které jim umožní udělat to, o co se snaží. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
  • Stránka Potřebuji pomoc: Tento nápad prioritizujeme, protože se ukázalo, že funguje v jiných kontextech. Nejspíše na stránku Potřebuji pomoc budeme směřovat více provozu prostřednictvím robota, který bude nováčky zvát na tuto stránku anebo pomocí tlačítka “Potřebujete pomoci?” v editačním rozhraní. Toto tlačítko je příležitostí zjistit, jestli nápad “Kontextové otázky nebo chat” má smysl. Očekáváme, že by mohl být nápad v pilotní podobě spuštěn v průběhu prosince 2018.

Tyto nápady jsme prioritizovali z těchto důvodů:

  • Jsou podporovány vícero komunitami.
  • Řeší problémy zmíněné ve výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů
  • Prokázalo se, že fungují ve Wikipedii i mimo ni.
  • Umožňují nám rychle získat zpětnou vazbu.
  • Mohou být vyvinuty po malých kouskách bez nutnosti velkého počátečního závazku.
  • Mohou být snadno nasazeny i na jiných komunitách.

Další kroky[editovat | editovat zdroj]

V nejbližší době naplánujeme práci, kterou je pro implementování těchto nápadů potřeba a začneme se samotným programováním. I nadále budeme pravidelně publikovat aktualizace a případně žádat pomoc od lokální komunity. Pro nápad “Stránka Potřebuji pomoc” budeme potřebovat zkušené wikipedisty, aby na otázky položené na stránce Potřebuji pomoc odpovídali. Těšíme se na další spolupráci s českou Wikipedií.