Wikipedie:Staré křivdy nechme historikům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Úvahy, názory a podněty k zamyšlení

Text této stránky není pravidlem ani doporučením, a v tomto smyslu tudíž není závazný. Je to ale názor, který na určité aspekty fungování Wikipedie zastává jeden či více wikipedistů a předkládá ho ostatním jako podnět k zamyšlení.

  • Jste-li zastáncem tohoto názoru: Pokud budete někde diskutovat, neargumentujte touto stránkou, jako by šlo o pravidlo, ale užijte odkaz na ni k vysvětlení svých pohnutek. Nebojte se k názoru přihlásit na příslušném místě diskuse nebo na vlastní uživatelské stránce.
  • Jste-li oponentem tohoto názoru: Nevkládejte do této stránky své názory. Diskutovat můžete v diskusi, můžete založit názorovou stránku s konkurenčním podnětem k zamyšlení.

Respektujte, že jiný wikipedista může mít jiný názor než vy.


Staré křivdy nechme historikům je výrok jednoho wikipedisty,[pozn. 1] který trefně ukazuje na velmi rozšířený a žádoucí jev pozorovatelný obzvláště v diskusích a hlasováních.

Popis jevu[editovat | editovat zdroj]

Co Ty? Přídáš se mezi wiki-historiky? Wikipedie Tě potřebuje.

Existuje skupina wikipedistů-historiků, kteří se s oblibou účastní diskusí, a ještě raději se projevují při jakýchkoliv volbách. Věnují dlouhé hodiny pečlivé historické práce při kontrole a analýze historie editací kandidáta. Cílem je najít onu pověstnou třísku v oku.[1] A až ji wiki-historik najde, tak se zaraduje. Cíl byl splněn. Kolega? Ne, můj kolega to není, je to můj konkurent. Zkrátka ON mi rozbil bábovičku! Fuj!!! To se nedělá! Mamince to žalovat nebudu, ale spočítám mu to u voleb!!! Jo! Takového arbitra, správce ani byrokrata a natož revizora nechci! Doporučení WP:PDV platí jen pro slabé naivky!!!

Typologie (hysteriků) historiků[editovat | editovat zdroj]

Hledač[editovat | editovat zdroj]

Historik – hledač starých hříchů, je wikipedista, který nezapomíná. Typickým projevem této historické paměti může být skutečnost, že kandidát podal výzvu k potvrzení správce přes prostředníka. K jeho škodě prasklo, kdo tahal za nitky. Kolikrát takováto zákulisní dohoda nepraskla, je otázka hodná milady de Winter. Wikipedisté-hledači, se v této situaci vyžívají a nezapomenou ji připomenout vhod i nevhod a to i po deseti letech.

Wikipedistka hledá starou křivdu. (ilustrační foto)

Vaničkář[editovat | editovat zdroj]

Funkcionář vykonává svoji úlohu ve většině případů dobře a zodpovědně a pak se stane, že udělá jednu větší chybu. Ihned se najde klika wikipedistů, kteří mu to začnou otloukat o hlavu. Nejzoufalejší? nebo snad nejstatečnější člen kliky vyzve funkcionáře k potvrzení ve výroční měsíc. Při potvrzování se najdou zástupy wiki-historiků, kteří neopomenou laskavým způsobem upozornit na chyby. Alespoň mám důvod hlasovat proti. !!!VSVZ!!!

Spokojený správce se koupe. (ilustrační foto)

Dojmolog[editovat | editovat zdroj]

Speciálním poddruhem wikipedisty-historika, je wikipedista-dojmolog. Dojmolog je člověk, pro kterého jsou vlastní emoce nejdůležitějším (nebo snad jediným?) kritériem pro hlasování. Hlasování zdůvodňuje typicky takto: „Mám nějakou negativní vzpomínku, už si nevybavuju co to bylo, ale muselo to být závažné, když si to pamatuji ještě dnes a proto hlasuji proti.“ nebo „S kolegou jsem se nepotkal, ale zdá se mi, že je všechno v pořádku, a proto hlasuji pro.“

Emoce při zveřejnění kandidátky.
(ilustrační foto)

Shrnutí problematiky[editovat | editovat zdroj]

Pojednání o wiki-historicích je nutno zakončit konstatováním, že tyto vzorce chování pomáhají budovat a tmelit komunitu. Prosím, staň se i ty wiki-historikem.

P. S. Podobnost s konkrétními případy je čistě záměrná.

Většina wikipedistů je naštěstí normální. Připodotknutí Járy Cimrmana: Je něco takového možné? Ano, to je možné.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Tento výrok je pravděpodobně inspirovaný článkem IV Česko-německé deklarace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mt 7, 3–5 (Kral, ČEP)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]