Vodojem a přečerpávací stanice Vyhlídky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vodojemy a přečerpávací stanice
Vyhlídky a Na Andělce
Staniční domek v ulici Nad Octárnou
Staniční domek v ulici Nad Octárnou
Účel stavby

Vodojem

Základní informace
SlohFunkcionalismus
ArchitektiBedřich Hlava, František Šulc
Výstavba1923-1925 kolaudace 1929
Přestavba1970 trafo
Stavebníkměsto Praha
Poloha
AdresaNad Octárnou
Sibeliova čp. 622/32
, Praha 6-Střešovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dva vodojemy, přečerpávací a rozvodné stanice "Vyhlídky" a "Na Andělce" jsou umístěny ve valu mezi ulicemi Sibeliova a Nad Octárnou čp. 622/XVIII (dříve číslo 845/XVIII) v Praze 6 Praze 6-Střešovicích. Téměř celé století tvoří součást zásobovacího systému vodního hospodářství místní části Praha 6.

Historie a provoz[editovat | editovat zdroj]

Dva vodojemy a dvě přečerpávací a rozvodné stanice navázaly na historický systém vodního hospodářství, založený již v druhé čtvrtině 16. století k zásobování Pražského hradu pitnou vodou.

Staniční domek Nad octárnou, před opravou (2010)
Oplocený val kryje vodojemy, staniční domek po opravě (2022)

Konstrukce vznikly v souvislosti s vybudováním nové vodárny Bruska kolem poloviny 20. let 20. století. Projektovala je Kancelář vodárenská hl. m. Prahy pod vedením ing. Klobouckého. V únoru 1923 začala firma Bedřicha Hlavy s výstavbou dvou vodojemů: do strmého svahu vestavěla dva dvoukomorové vyrovnávací vodojemy shodné žebrové železobetonové konstrukce, o téměř stejné velikosti, orientované klenbami na výšku. Budovu přečerpávací stanice nad nimi následně vystavěla firma Bohumila Bellady, kolaudace proběhla v roce 1929. Budova je třípodlažní a je uvnitř členěna na několik prostor: strojovnu na čtyřech železobetonových pilířích, schodišťový trakt, servisní prostory s dílnou, skladem a jeden byt obsluhy s kuchyní, jídelnou a pokojem.

V 70. letech byly rekonstruovány elektrorozvody a vybudována nová trafostanice. Před rokem 2020 byly obnoveny fasády stanic a oplocení areálu. Oba původní vodojemy i rozvodné stanice jsou dosud plně funkční a v provozu. Areál není přístupný veřejnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PRIX, Dalibor. Umělecké památky Prahy. Velká Praha 2 (N-Ž). Praha: Academia, 2017. 1752 s. ISBN 978-80-200-2469-5. S. 670. 
  • JÁSEK, Jaroslav: Klenot města: Historický vývoj pražského vodárenství. VR Atelier Praha 1997

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]