Subatomární částice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Složená částice proton se skládá ze dvou kvarků u a jednoho kvarku d, což jsou elementární částice.

Subatomární částice je dříve používané označení skupiny částic menších než atom. Jejich studiem se zabývá fyzika částic.

Mezi subatomární částice patří například

Pojem nebyl přesně vymezený, zpravidla se mezi ně počítaly pouze částice hmoty, tj.:

a z principu by sem patřily i nově objevené exotické

z částic polí se mezi ně zpravidla řadil foton.

Po prokázání kvarkové struktury hadronů se pak tato nižší hierarchická úroveň – kvarky – nazývala „subelementární“ částice.

Ve fyzice se dnes, kdy je známo víc o kvantové podstatě interakcí, označení „subatomární částice“ ani „subelementární částice“ příliš nepoužívá, častější je pojem elementární částice pro polní částice i částice hmoty obou hierarchických úrovní (i přes problematičnost přívlastku elementární pro částice složené z kvarků). Používá se i pouhé zkrácené „částice“, když je z kontextu zřejmé, co se tím myslí.[1][pozn. 1]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Pojem „částice“ se používá i pro vyšší hierarchické úrovně – pro atomová jádra (deuteronem počínaje), celé atomy, ionty, molekuly i pro mikroskopicky malé kousky látek pevného skupenství (prachové částice).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Např. The Review of Particle Physics Archivováno 14. 4. 2016 na Wayback Machine., uvádějící přehledy objevených elementárních částic a jejich vlastností.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]