Slovenský orloj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slovenský orloj Stará Bystrica
Účel stavby

turistická pamětihodnost

Základní informace
Výstavba2009
Materiálydřevo a kámen
StavitelViliam Loviška
Současný majitelObec Stará Bystrica
Poloha
AdresaRínok sv. Michala 537, 023 04, Stará Bystrica, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slovenský orloj je dřevěný orloj a také dřevěná socha, která se nachází v obci Stará Bystrica v okrese Čadca v Žilinskom kraji na severozápadním Slovensku.

Historie a popis orloje[editovat | editovat zdroj]

V rámci rekonstrukce náměstí byl v obci postaven jeden z nejmladších orlojů na světě, který byl dokončen roku 2009 a spuštěn a vysvěcen 18. července 2009 a stal se tak prvním na Slovensku. Orloj má výšku má výšku 14 m a nachází se na boční stěně kulturního domu na náměstí Rínok Sv. Michala. Celé dílo má tvar stylizované podoby Marie Sedmibolestné, patronky Slovenska a je označováno za největší dřevěnou sochu na Slovensku. Vnější výzdobu tvoří šest bronzových soch historických osobností Slovenska: kníže Pribina, král Svatopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Každou hodinu se objevují figurky svatých spojených se Slovenskem: Cyril, Metoděj, Ondřej-Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrík a Vojtěch ty jsou vyřezány z topolového dřeva řezbářem Peterem Kuníkem. Zvony orloje nesou jména Sv. Juraj a Riečnická Madona; první odbíjí čas, druhý doprovází světce. Astronomickou část orloje tvoří astroláb ukazující znamení zvěrokruhu, polohu Slunce a Měsíce a měsíční fáze, barvy na jeho desce znázorňují jednotlivé fáze dne : černá - noc, červená - úsvit a soumrak, modrá - den. Hodiny jsou vysoce přesné a jsou řízeny počítačem podle signálů DCF77. Stroj orloje i s astrolábem vyrobila pražská firma SPEL hodináře V. Špidlena. Uvnitř budovy je malá galerie a informační středisko a náhled do strojovny orloje.[1][2][3][4]

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Orloj i náhled do jeho strojovny je celoročně volně přístupný.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pražský orloj - Orloje v zahraničí
  2. Oficiální stránka obce - Slovenský orloj v Starej Bystrici. www.starabystrica.sk [online]. [cit. 2011-04-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-10. 
  3. Nejpřesnější orloj na světě je ve Staré Bystrici na Slovensku. iDNES.cz [online]. 2010-04-26 [cit. 2022-02-23]. Dostupné online. 
  4. Na Slovensku mají první orloj. Novinky.cz [online]. 2010-04-26 [cit. 2024-03-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]