RE-WISE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

RE-WISE je e-learningová metoda[1] pro výuku a opakování slovíček, frází, jednoduchých faktů, gramatických pouček a odborných termínů.[2] Na základě algoritmu modelujícího lidskou paměť, udrží ve studentově paměti co nejvíce naučených slov a zároveň minimalizuje počet nutných opakování, která jsou potřeba k jejich zapamatování.[3]

Název[editovat | editovat zdroj]

Název vznikl složením předpony RE- označující opakovaný děj a slova WISE, což znamená anglicky "moudrý".
RE-WISE = opakovaně se stávat moudrým.

Princip metody RE-WISE[editovat | editovat zdroj]

Metoda RE-WISE je založena na statistické analýze popisující procesy učení a zapomínání již jednou nabytých vědomostí. Této problematice se podrobně věnoval Němec Hermann Ebbinghaus.[4][5]

Lidská schopnost udržet nové informace v paměti klesá geometrickou řadou. Nejvíce člověk zapomíná bezprostředně po nabytí nového vjemu (slova, pojmu, fráze).[6]

Vyjádřeno matematickým vzorcem:

1/2m,

kde m je počet dní, které uběhly od učení

Druhý den si člověk pamatuje pouze polovinu naučených faktů, třetí den polovinu ze dne předchozího (tj. polovinu z poloviny) atd. Postupem času se proces zapomínání zpomaluje. Tzn. informace, které si člověk pamatujeme déle, zapomíná pomaleji.

K tomu, aby došlo k přechodu vjemu z krátkodobé do dlouhodobé paměti a k jeho trvalému zapamatování, je potřeba opakování.

Proces zapamatování si faktů závisí na počtu a intervalech jejich opakování. Je v zásadě přesně opačný k procesu zapomínání. Tzn. že nejvíce si člověk zapamatuje fakta, která opakuje hned druhý den, pak za dva, čtyři, osm dnů.

Matematicky vyjádřeno:

2n,

kde n je počet opakování faktu.

Metoda RE-WISE vychází z obou těchto modelů a zároveň zohledňuje náročnost faktů, schopnost člověka si jednodušší fakt vybavit rychleji a rozdílnou kapacitu lidské paměti. Předkládá algoritmus, který nabízí fakta (slova, pojmy, fráze) v optimálních časových intervalech pro opakování a zapamatování.[7]

Student se tak podle vlastního individuálního plánu stále učí nová slova, procvičuje a opakuje stará, aby je nezapomněl, a při tom vynakládá na studium minimální čas.

RE-WISE databáze[editovat | editovat zdroj]

RE-WISE databáze je soubor faktů (slovíček, frází, pojmů), ze kterých algoritmus vybírá pro daný den pojmy k učení a opakování. Databáze je daná nebo si může uživatel vytvořit vlastní. Databáze může být ozvučená.

RE-WISE výuka[editovat | editovat zdroj]

Výuka pomocí elektronické metody RE-WISE za využití počítače, notebooku, mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače. Jde v podstatě o rozšířenou elektronickou verzi papírových slovníčků, které slouží lidem k učení a opakování nových slovíček.

Software[editovat | editovat zdroj]

RE-WISE metoda byla vyvinuta roku 1994 firmou LANGMaster jako jedna z e-learningových metod využitelných nejen v oblasti výuky jazyků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Doučovatel němčiny čas. COMPUTER, 18/2000, str. 46–50
  2. E-learning v praxi čas. Sdělovací technika, 6/2005, str. 17
  3. Učební metody Archivováno 8. 11. 2009 na Wayback Machine. Memostation.net
  4. Zapomínání Memostation.net
  5. Dějiny psychologie Náhled, Google knihy
  6. Paměť Zpaměti.cz
  7. Ebbinghausova křivka zapomínání. www.lfb.cz [online]. [cit. 2009-08-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-18. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]