Portativ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klasifikace

Portativní varhany (z latinského slovesa portare, "nosit"), známé také v italském Trecentu jako organetto, jsou malé píšťalové varhany, které se skládají z jedné řady píšťal, někdy uspořádaných ve dvou řadách, na které se hraje, když jsou připoutány k interpretovi v pravém úhlu. Interpret jednou rukou manipuluje s měchem a druhou rukou mačká klávesy. Portativní varhany postrádají zásobník, který by uchovával zásobu dechů, a proto vydávají zvuk pouze při ovládání měchů. Nástroj se běžně používal v evropské světské hudbě od 12. do 16. století[1].

Je známo, že na nástroj hrál italský skladatel Francesco Landini. Na nástroj opět hrají interpreti v důsledku obrody staré hudby. Byla pro něj napsána i některá současná hudba, například José María Sánchez-Verdú,[2] v moderní anglické lidové hudbě ho používala i Dolly Collins.

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

Portativní varhany se nazývají také portativní varhany, portativní varhany nebo jednoduše portativní, portatifní či portativní.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Portativní varhany jsou konstruovány jednoduše, aby byly co nejvíce přenosné. Píšťaly jsou uspořádány na malé obdélníkové skříni a jsou zásobovány dechem jedním nebo dvěma měchy umístěnými vzadu nebo pod nástrojem. Řada píšťal je na obou koncích podepřena sloupky a šikmou tyčí. Dřívější typ klávesnice na portativu se skládá z jednoho tlačítka pro každou píšťalu. Po stisknutí tlačítka se ozve zvuk příslušné píšťaly. Tlačítko se vrátí do normální polohy pomocí rohové pružiny. Renesanční nástroje používají klaviatury podobné renesančním cembalům[3].

Definice[editovat | editovat zdroj]

V této části nejsou uvedeny žádné zdroje. Pomozte prosím tuto sekci vylepšit přidáním citací spolehlivých zdrojů. Materiál bez zdrojů může být napaden a odstraněn. (Červen 2017) (Přečtěte si, jak a kdy odstranit tuto zprávu)

Portativ je v zásadě menší nástroj než varhanní pozitiv, který má více řad píšťal a větší klaviaturu. Portativ by také neměl být zaměňován s regálem, malým klávesovým nástrojem, který obsahuje místo dmychadel řadu krátkých rákosových píšťal.

V praxi se však od doby oživení malých varhan hnutím varhanní reformy začaly nazývat portativy také malé pozitivy s basovým rejstříkem, na které se hraje oběma rukama, zejména pokud se jejich uspořádání píšťal nebo celkové uspořádání podobá pravému portativu. Jednou z nejznámějších moderních zastánkyň tohoto druhu "velkých portativních" varhan byla Dolly Collinsová, která doprovázela svou sestru zpěvačku Shirley Collinsovou na mnoha albech tradičních anglických lidových písní.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na této miniatuře z šansoniéry Vatican Reg. lat. 1490 hraje trouvère Perrin d'Angicourt na portativní varhany.

K polovině 13. století se na miniaturách iluminovaných rukopisů objevují portativy s moderními, vyváženě působícími klávesami. Příkladem může být španělský rukopis známý jako Cantigas de Santa Maria,[4] který obsahuje 51 miniatur instrumentalistů. Z polohy palce varhaníka na těchto miniaturách je zřejmé, že klávesy jsou stisknuté, aby se rozezněly tóny. Je zde devět píšťal a devět kláves, což postačuje pro diatonickou stupnici C dur o rozsahu jedné oktávy s přidaným béčkem[3].

Středověké portativní varhany, tak hojně používané ve 14. a 15. století, byly oživením těch, které používali Římané a jejichž exemplář vykopávaný v Pompejích v roce 1876 se uchovává v Museo Archeologico Nazionale Napoli. Skříň měří 14,5 palce (37 cm) na 9,33 palce (23,7 cm) a obsahuje devět píšťal, z nichž nejdelší měří pouze 9,75 palce (24,8 cm); šest z píšťal má v krátké vzdálenosti od horního okraje podlouhlé otvory podobné těm, které jsou provedeny v gambových píšťalách moderních varhan, aby jim dodaly rákosový charakter, a také cuambovým píšťalám čínských šengů, což jsou ústní varhany vybavené volnými rákosy. Z popisu těchto pozůstatků C. F. Abdy Williamsem[5] se zdá, že uvnitř skříně byla nalezena bronzová deska o rozměrech 11,5 palce (29 cm) krát 2,75 palce (7,0 cm) s 18 obdélníkovými štěrbinami uspořádanými ve třech řadách tak, aby tvořily vandykes, a u ní ležely tři malé bronzové destičky široké právě tak, aby mohly projít štěrbinami; tato deska možná tvořila součást mechanismu pro posuvníky kláves[3].

Malý nástroj, který je často považován za syrinx na kontorním medailonu Sallustově v Cabinet Impérial de France v Paříži, může být určen pro miniaturní portativ[3].