Portál:Včelařství/Zajímavosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Včela medonosná kraňská - Ohrožení a situace v Česku

Včela medonosná kraňská

Ohrožení plemene včely kraňské vyplývá ze trendu rozšířit na území ČR chov dalších plemen a populací včel, zejména včely medonosné tmavé (Apis mellifera mellifera) a hybridní včely buckfastské. Chov více než jednoho plemene na tak malém území, jako je ČR je problematický. Vzhledem k nemožnosti prostorové izolace by došlo ke spontánní hybridizaci a riziku šíření nežádoucích vlastností.

Populace včely kraňské je ohrožena nedovolenými převozy včelích matek, případně včelstev na území chovu kraňské včely z oblastí se zcela odlišným genotypem včel, následným křížením s místní včelou a šířením této populace cestou přirozeného páření nepromyšlenou snahou nahradit za každou cenu ztráty včelstev způsobené nezvládnutím chorob.

Úryvek z článku Včela medonosná kraňská.

Včela medonosná kapská

Včela medonosná kapská

Včela medonosná kapská (Apis mellifera capensis) je jihoafrický poddruh včely medonosné západní. Pochází z oblasti Západního Kapska v Jižní Africe na pobřežní straně pohoří Kapských hor.

Včela kapská je mezi poddruhy včel medonosných jedinečná, protože včely dělnice mohou klást diploidní dělničí vajíčka pomocí thelytoky (druh partenogeneze, kdy se samice rodí z neoplozených vajíček), zatímco dělnice jiných poddruhů (ve skutečnosti neoplozené samice prakticky všeho ostatního eusociálního hmyzu) mohou snášet pouze haploidní (neoplozené), trubčí vajíčka (v případě včel trubčice).

Úryvek z článku Včela medonosná kapská.