Přeskočit na obsah

Josef Pišl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Pišl
Narození2. května 1893
Malá Zubovščina
Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Úmrtí5. listopadu 1943 (ve věku 50 let)
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Příčina úmrtíautonehoda
Místo pohřbeníBuzuluk
NárodnostVolyňský Čech
Nábož. vyznáníPravoslavná církev
ChoťMarie Hnojílková
DětiMarie Kvapilová, Anna Pišlová, Pavla Matoušková-Korousová
Příbuzníbratr Jan Pišl, zeť Oldřich Kvapil, vnuk Milan Kvapil
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Pišl (2. května 1893 Malá Zubovščina5. listopadu 1943 Buzuluk) byl československý legionář a příslušník 1. československého armádního sboru v období druhé světové války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před první světovou válkou[editovat | editovat zdroj]

Josef Pišl se narodil 2. května 1893 v Malé Zubovščině v Žytomyrské oblasti Volyně. Jeho předkové patřili mezi spoluzakladatele této české vsi na Volyni. Získal obchodní vzdělání, ale živil se jako rolník.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Po vypuknutí první světové války byl Josef Pišl povolán do ruské armády, zařazen byl do 213. pěšího pluku. Díky své národnosti byl k 13. srpnu 1916 zařazen do 2. střeleckého pluku Československých legií, ve kterém bojoval do 29. března 1918. Po kolapsu rusko-německé fronty dezertoval a vrátil se Volyň, sibiřské anabáze československých legií se již nezúčastnil.

Mezi světovými válkami[editovat | editovat zdroj]

Josef Pišl se oženil s Marií Hnojílkovou, manželům se v roce 1919 narodila dcera Anna,[1] v roce 1921 Marie[2] a v roce 1925 Pavla.[3]

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Josef Pišl společně s celou rodinou byl již 22. června 1941, tedy v den napadení Sovětského svazu nacistickým Německem, internována v táboře NKVD v Orankách (následně v Akťubinsku) a to z důvodu údajné příslušnosti české rodiny do Protektorátu Čechy a Morava. Po propuštění vstoupila celá rodina do vznikající československé jednotky v Sovětském svazu. Josef Pišl byl zařazen k náhradnímu praporu. Zahynul 5. listopadu 1943 při autonehodě v Buzuluku.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Manželka Josefa Pišla Marie pracovala u československé jednotky jako civilní zaměstnanec,[4] dcery jako vojačky. Marie se po válce provdala za Oldřicha Kvapila, rovněž příslušníka 1. československého armádního sboru a budoucího generála.[5] V řadách Československých legií bojoval i jeho bratr Jan.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]