Etnografické muzeum ve Wloclawku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Etnografické muzeum ve Wloclawku
Údaje o muzeu
StátPolskoPolsko Polsko
Založeno1986
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Etnografické muzeum ve Wloclawku je pobočka muzea kujavské a dobrzyňské oblasti ve Wloclawku v Kujavsko-pomořském vojvodství.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Etnografické muzeum se nachází v komplexu budov s historickou sýpkou na bulváru Maršála J. Piłsudského 6 ve Wloclawku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historická sýpka byla postavena v polovině 19. století, před rokem 1848, podle návrhu Frantiszka Tournelleho – tehdejšího architekta města Wloclawek. V letech 1980–1985 byla k budově štítovou stranou přistavěna nová část, která architektonicky navazovala na její hmotu. Byla v ní umístěna místnost pro dočasné výstavy, audiovizuální sál a knihovna, ateliéry a kanceláře.[1]

Muzeum bylo slavnostně otevřeno 10. října 1986 stálou expozicí „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Wybrane zagadnienia” (Lidová kultura Kujavska a dobrzyňské oblasti. Vybrané otázky) a dočasnou výstavou „Współczesna sztuka ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” (Současné lidové umění Kujavska a Dobrzyňska). V roce 1987 muzeum získalo ocenění druhého stupně v soutěži „Muzejní událost roku 1986“ za zpřístupnění budovy a stálé expozice,[2] v roce 1988 bylo oceněno za posoutěžní výstavu „Současný regionální kroj“ v soutěži „Muzejní událost roku 1988“.

V letech 2011–2014 probíhaly renovační a modernizační práce na šesti budovách muzejního komplexu. byly provedeny renovace interiéru, důkladná rekonstrukce nádvoří a půdní prostory a sklepů byly upraveny pro potřeby uložení muzejních a knihovních sbírek.[3] V roce 2015 byla v budově muzea zřízena laboratoř digitalizace a reprografie.

V roce 2016 muzeum slavilo 30. výročí založení. Během těchto 30 let uspořádalo téměř 100 krátkodobých a 37 putovních výstav. Sbírka muzea byla rozšířena o 5729 položek, konalo se v něm přes 100 různých akcí, které si získaly značnou popularitu mezi obyvateli Włocławku.[4]

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Výstava „Fotografie od ševce. Svět Roberta Pokory na skleněných negativech”

Stálá výstava:

  • „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” představuje vesnici z přelomu 19. a 20. století a ukazuje lidovou kulturu, která již neexistuje.

Od roku 1986 jsou pořádány masopustní akce, které se v roce 1995 přeměnily na každoroční „Prohlídka masopustních skupin ulicemi Włocławku“. Etnografické muzeum pravidelně pořádá setkání „Neděle s kurátorem“, během nichž si účastníci mohou prohlédnout dočasné výstavy.

Od roku 2014 se na nádvoří muzea koná „Włocławský trh s dary léta“ – kulinářská akce propagující tradiční produkty vyrobené z místních surovin.[5] 

Muzeum provozuje rozsáhlou vzdělávací činnost: celoroční a speciální workshopy..

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muzeum Etnograficzne we Włocławku na polské Wikipedii.

  1. 30-lecie Muzeum Etnograficznego Archivováno 23. 8. 2020 na Wayback Machine.. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. (pol.).
  2. Muzeum Etnograficzne (pol.). Archivováno 13. 5. 2020 na Wayback Machine. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
  3. MZKiD we Włocławku: Muzeum Etnograficzne we Włocławku już po remoncie. Włocławek Nasze Miasto. (pol.).
  4. Muzeum Etnograficzne we Włocławku ma już trzydzieści lat. Wloclawek.info.pl. (pol.).
  5. Do muzeum po naukę i zabawę. www.kujawsko-pomorskie.pl. (pol.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]