Diskuse s wikipedistou:Wowee Yowee Zowee

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

--Ria 26. 9. 2009, 06:09 (UTC)

Prosím, nezapomeňte na to podepisování, pokud se chcete podepisovat pouze jako W.Y.Z, lze to nastait v nastavení Vašeho účtu vpravo nahoře na obrazovce, v záložce Údaje o uživateli a v kolonce Podpis. Ještě jenou díky, --Ria 26. 9. 2009, 06:09 (UTC)

Ian D'Sa[editovat zdroj]

Kolego, buď prosím tak laskav a vrať svoji "Biografii" zpět na správně český "Životopis". Když si prohlédneš různé biografické články na cswiki, zjistíš, že "životopis" je většinový a obecně používaný termín. Díky, nechci totiž rozpoutávat revertovací spory.--Feťour 28. 9. 2009, 06:47 (UTC)

Ano, budu laskav, nechci tady vyvolávat problémy. Stačí se lépe podívat a hned je jasné, že drtivá většina NEčeských umělců, osobností, atd. má BIOGRAFII ale ti čeští že mají životopis... Takže se stačí podívat, jestli je Ian D'Sa Čech nebo ne...

W.Y.Z. 29. 9. 2009, 16:51 (UTC)

Díky a uznávám, že většina wikipedistů při překládání poněkud zapomíná česky. To se ostatně stává i (polo)profesionálním překladatelům :-)) --Feťour 30. 9. 2009, 16:39 (UTC)
Biografie je taky česky. --Cinik 7. 10. 2009, 13:48 (UTC)
Aha, tak už abych zase začal řešit, co...?! :D W.Y.Z. 7. 10. 2009, 16:38 (UTC)

Devil on my shoulder[editovat zdroj]

Dobrý den, ten článek jsem byl nucen smazat, prosím neumisťujte zde texty písní, které jsou chráněny autorským právem. Odporuje tomu licenční politika Wikipedie. Viz WP:AP. Kdyby jste něčemu nerozuměl nebo tak, nebojte se zeptat. Mějte se, --Podzemnik 9. 10. 2009, 15:40 (UTC)

Jo jo, pardon, ale jak to je vlastně: jsou chráněny autorským právem (=Wiki je nemůže používat) ale na internetu i na ostatních webovkách jsou? Je to způsobeno nějakými zvláštními zákony, kterými se Wiki v tomto ohledu řídí? Děkuji za zodpovězení. W.Y.Z. 9. 10. 2009, 15:42 (UTC)
Texty písní jsou chráněny autorským právem. Veškerý obsah Wikipedie je licencován pod GFDL, resp. CC-BY-SA, což jsou copyleftové licence. Osoby, které vlastní autorská práva k té písni (čili asi Billy Talent, že) by museli výslovně uvolnit svůj text pod některou z copyleftových, případně dalších licencí, které jsou pro Wikipedii použitelné. Totéž se týká obrázků - na anglické Wikipedii sice používají obrázky alb, ale jen díky tomu, že v USA existuje výjimka v autorském zákoně - viz fair use - která však u nás není. --Podzemnik 9. 10. 2009, 15:49 (UTC)
Děkuji za vysvětlení. W.Y.Z. 9. 10. 2009, 15:53 (UTC)
Při umisťování na ostatní weby, blogy atd. jsou často porušovány autorská práva kvůli jejich neznalosti a z dalších důvodů, proto tam ty texty lze nalézt, ale jsou tam vlastně nelegálně. --Ria 9. 10. 2009, 18:11 (UTC)

Články pojaté jako Mississauga[editovat zdroj]

Zdravím. Vážený kolego, snažte se psát články takovým stylem, aby měly nějakou úroveň. Takto prázdný článek žádnou úroveň nemá. Takovou "úroveň" má řada článků na slovenské wikipedii, ale na naší snad takhle prázdné být nemusejí, nemyslíte? Napiště tam aspoň něco o tom městě, jako například, kde to město přesně leží, jaká jím protéká řeka apod... --Kirk 16. 10. 2009, 19:05 (UTC)

Když dovolíte, článek ještě není hotový pracuji na něm a ... No to by stačilo... W.Y.Z. 16. 10. 2009, 19:11 (UTC)

Aha. No na wikisrazech a na IRC se občas diskutuje o prázdných článcích na slovenské wikipedii jako o odstrašujícím příkladu toho, jak by to nemělo vypadat. Tak proto jsem se ozval. --Kirk 16. 10. 2009, 19:13 (UTC)

:D Dovedl bych si to představit: člověk se zaraduje, že něco na wiki našel a ono (skoro) blank.page... W.Y.Z. 16. 10. 2009, 19:15 (UTC)
Když na článku ještě pracuješ, doporučuji vložit do něj šablonu {{Pracuje se}} (pro krátkodobé užití) či {{Ve výstavbě}} (dlouhodobě). Takhle by někdo mohl článek označit jako {{Subpahýl}}. --Harold 16. 10. 2009, 19:18 (UTC)
Á, děkuji za radu; velice užitečný pahýl :D budu ho potřebovat... W.Y.Z. 16. 10. 2009, 19:21 (UTC)

Kolego, jako subpahýl se označují články, které obsahují zcela nedostatečné množství informací a pokud ve stanovené lhůtě nedojde k nápravě, tak je takový článek smazán. --Kirk 17. 10. 2009, 19:15 (UTC)

Nálepky[editovat zdroj]

Dobrý den, ještě k těm nálepkám - jednoduše použijete např. formát {{nálepka levá|barva pozadí pod obrázkem (např. #FFFFFF)|barva pozadí pod textem|obrázek|text nálepky}}, výsledkem bude klasická nálepka - malý obdélník s obrázkem vlevo a textem vpravo.

Nálepky můžete uspořádávat klidně i pomocí běžných tabulek.--Nissαn 19. 10. 2009, 16:54 (UTC)

U jednoho uživatele jsem ale viděl mnohem jednodušší štítek, nebo chcete-li šablonku. Kod jsem si bohužel nezapsal a ani nezapamatoval, ale vím, že stačilo dát pouze jméno obrázku (Soubor: ...) a kolik px chceme aby obrazek měl. Pote stacilo přidat popisek a už bylo hotovo. Nebylo třeba ani vybírat barvu --> typické bílé pozadí, ajko např. u šablonek správců. Nevíte někdo o nějaké podobné...? Byl bych moc rád, kdybych ji našel ale už jsem zapomněl kde jsem ji viděl... Děkuji všem za rady ši komentáře. W.Y.Z. 20. 10. 2009, 16:45 (UTC)

Kategorizace[editovat zdroj]

Děkujeme za Vaše příspěvky do Wikipedie. Zároveň Vás prosíme, abyste každé nově vzniklé heslo vždy zařadil(a) do určité kategorie (příp. kategorií). Dělá se to připsáním [[Kategorie:Název kategorie]], například [[Kategorie:Němečtí fyzikové]] – každou na novou řádku na konci stránky.

Proč kategorizovat?

Kategorizace článků je výhodná, protože kategorizované články mohou uživatelé Wikipedie procházet nejen podle jejich názvů, ale také podle právě takto vytvořených kategorií. Jediným kliknutím na odkaz pod daným heslem získají seznam všech článků v dané kategorii, čímž získávají kontext k tématu, které je zajímá.

Nejčastější příklady
  • U osob, u nichž je znám rok narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Rok_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Rok_úmrtí]], například [[Kategorie:Narození 1896]].
  • U osob, u nichž je znám den narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Den_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Den_úmrtí]], například [[Kategorie:Úmrtí 26. října]].
  • U žijících osob se přidává [[Kategorie:Žijící lidé]].
  • U všech osob též kategorizujte jejich pohlaví, pomocí [[Kategorie:Muži]] nebo [[Kategorie:Ženy]].
  • U věcí se známým datem vzniku či zániku se přidává [[Kategorie:Vzniklo Rok vzniku]], a/nebo [[Kategorie:Zaniklo Rok zániku]]. Lze kategorizovat i dobu vzniku a/nebo zániku nerozlišenou na roky ale na staletí, například [[Kategorie:Vzniklo ve 13. století]].
  • U obcí, okresů, krajů apod. je zvykem vložit minimálně kategorii státu, do kterého patří, například [[Kategorie:Estonsko]].
  • U bibliografií osob (popř. též u cizojazyčných názvů, které uvozuje určitý člen) je možno upravit pořadí, ve kterém se tyto budou v kategoriích zobrazovat. A sice přidáním šablony {{DEFAULTSORT:Název, tak jak má být zařazen}}, například pro heslo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský by to bylo {{DEFAULTSORT:Guth-Jarkovský, Jiří Stanislav}}.
Další odkazy

Mezijazykové odkazy[editovat zdroj]

Zdravím. Děkuji za všechny vytvořené články. Chci Vás však poprosit o přidávání „odkazů interwiki“, tedy mezijazykových odkazů na Wikipedie v ostatních jazycích. Mají syntaxi [[kód jazyka:Název článku v daném jazyce]], umístěny bývají ve spodní části zdrojového kódu článku, po uložení se zobrazí v navigačním panelu při levém okraji pod ostatními panely. Vizte příklad jak by měly vypadat.

  1. Je třeba vyhledat identické heslo v angličtině nebo jiném jazyce a tento kód okopírovat ze spodní části tamního článku. Právě tento krok vyžaduje člověka, není automatizovaný.
  2. Mezi takto získané odkazy připište [[en:název v onom jazyce]], protože v cizojazyčné verzi pochopitelně není odkaz na původní článek. Umístěte ho na správné místo v abecedním pořadí podle kódů jazyků.
  3. Srovnané odkazy uložte do českého článku.
  4. Odkaz na český článek v této formě dopište na správné místo do článku anglického.

O rozšíření do dalších jazykových verzí se už obvykle postarají roboti. Vaše články budou o krok blíže dokonalosti. Díky. --Tchoř 21. 10. 2009, 16:38 (UTC)

Dobrý den. Omlouvám se Vám za tuto skutečnost; ani jednou jsem kategorizaci neudělal, jelikož to pokaždé udělal místo mě někdo jiný a popravdě řečeno ani jsem nevěděl jak to mám dělat (na jiné Wiki, kde jsem působil, se o drtivou většinu "formalit" starala jistá skupina uživatel, tak proto). Ode dneška se pokusím o nápravu všech mých článků bez kategorií. W.Y.Z. 22. 10. 2009, 14:32 (UTC)

Zajímavosti[editovat zdroj]

Srdečně zdravím. Chtěl bych velmi poděkovat za Váš návrh na uvedení hesla Irokézové v sekci Zajímavosti na Hlavní straně. Toto heslo však zatím nesplňuje některá kritéria, konkrétně ta, která se týkají zdrojování. V hesle jsou velké části textu, u kterých není uveden zdroj a samotná navržená zajímavost i některé další informace jsou zdrojované z jiných Wikipedií, což odporuje závaznému pravidlu Wikipedie:Ověřitelnost. Protože článek je to jinak nanejvýš zajímavý, chtěl bych poprosit, zda by dané nedostatky mohly být odstraněny.

Pokud byste věděl ještě o nějakých dalších zajímavých a dobře zdrojovaných heslech (ať už Vašich nebo i od jiných autorů), zcela jistě je také navrhněte.

Ještě jednou děkuji. Jan.Kamenicek 15. 12. 2009, 07:34 (UTC)

Crnogorski[editovat zdroj]

Ćao. Pišem ti zbog toga da sam malo preuredio tvoj članak o crnogorskom jeziku. Šta se mene tiče, ja sam živeo nekoliko meseca u Novom Sadu, gde sam se bavio srpskom filologijom. U okviru tog studija sam upisao dijalektologiju i neke druge slične predmete. Onda znam, koji su dijalekti po Iviću, čak sam nešto tamo malo saznao i o zetsko-sjeničkom i istočnohercegovačkom (možeš da pročitaš članak Východohercegovinský dialekt). Ja bih rekao, da dvojica ovih dijalekata su istinski izvor za standardni crnogorski jezik. Ti dijalekti ali nisu i nikada neću biti samo crnogorski; oni su zajednički i Srbima, i Muslimanima i Hrvatima (na istočnohercegovačkom se govori čak i u Dubrovniku). Šta se tiče ijekavskog jotovanja, postoji neki retki slučajevi, koje možemo da pronađemo negde u istočnoj Hercegovini, i ono nije isključivo crnogorsko (mada dobro bi bilo da napišemo da se smatra crnogorskim). Mene kao studenta serbistike sva ta pitanja vrlo interesuju, dosta sam o tome čitao, čak sam jedan put i Crnu Goru posetio (2004.) Samo - pošto znam da su ove teme malo opasne (jer se ih drže nacionalisti) - bih hteo da čuvamo pravilo NPOV.

PS: Kad sam u oktobru prošle godine bio na glavnom trgu u Benešovu čuo sam tamo neke ljude, koji govore ovim jezikom u jednoj poslastičarnici. :-) --Aktron (|) 29. 6. 2011, 09:05 (UTC)