Diskuse s wikipedistou:Bof

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 5 lety od uživatele Kirk v tématu „Tzv. Moravské enklávy ve Slezsku

--Midi7 (diskuse) 1. 4. 2012, 15:21 (UTC)

Hrozová přeřazena do Wikipedie:Porušení práv#:Probíhající ověřování dle Diskuse s wikipedistou:Utar#Jak dokázat neporušení autorských práv?. --2. 4. 2012, 19:43 (UTC), Utar (diskuse)

Tzv. Moravské enklávy ve Slezsku[editovat zdroj]

Tvrzení, že tyto celky roku 1928 zanikly, není tak úplně pravda, jelikož na jejich území nadále platily moravské zemské zákony, pokud nebyly nahrazeny jinými - vizte http://www.psp.cz/eknih/1935ns/ps/tisky/t0555_00.htm - Cituji:

"ministra vnitra a ministra spravedlnosti

na interpelaci poslance Jaromíra Špačka

o zřízeni samostatné politické obce Nové- ho Vrbna z osady Nové Vrbno politické obce Jerlochovic v politickém okrese Nový Jičín na Moravě (tisk 362 VI).

Osada Nové Vrbno v politickém okrese novo- jičinském a soudním okrese fulneckém má 286 ha plošné výměry a 85 obyvatelů, nesouvisí territori- álně s ostatním územím obce Jerlochovic: byla moravskou enklávou, jsouc obklopena územím obcí, jež patřily k bývalému Slezsku.

Morava a Slezsko byly sice organisačním zá- konem č. 125/1927 Sb. z. a n. (§ 9) s účinností od 1. prosince 1928 sloučeny v jednu zemi Moravsko- slezskou, avšak význam moravských enkláv ne- byl tím úplně setřen.

V bývalých moravských enklávách platí i na- dále zemské zákony moravské, kdežto na území býv. Slezska zemské zákony slezské, pokud ovšem nebyly novějšími zákony zrušeny nebo unifiko- vány. K takovým původním a dosud platným zá- konům patří zejména i moravské a slezské obecní zřízení, jež v §§ 2 až 4 jednají o územních změnách obcí. Tyto předpisy nedoznaly organi- sačním zákonem žádných změn v inaterielním ohledu ani v místní platnosti.

Poněvadž pak podle § 4 moravského resp. slezského obecního ztížení nemohlo dojíti ke změnám hranic obce moravské s obcí slezskou nebo naopak, nelze takových změn provésti ani po sloučení Moravy a Slezska v jednu zemi, zvlá- ště když materiální podmínky a předpoklady obou obecních zřízení pro uskutečnění těchto změn ne- jsou totožné.

Osadu Nové Vrbno nelze tudíž za dosavadní- ho právního stavu připojiti správním aktem k býv. slezské obci Větřkovicím, nehledíc ani k tomu, že z moci úřední nelze vůbec změny hranic obec- ních prováděti a že ze zúčastněných obcí ani z řad poplatníků osady nebylo k tomu úřadům správním dáno dosud žádného podnětu.

Rozluku obce, pro niž platí moravské obecní zřízení, lze podle výslovného předpisu jeho § 3 uskutečniti toliko zákonem. Správním aktem nelze tudíž z osady Nového Vrbna utvořiti novou sa- mostatnou obec, které se její obyvatelé domáhají již od r. 1923.

Pokud pak osada tato zůstává součástí obce Jerlochovic, nelze ji vyloučiti z politického okre- su novojičínského resp. soudního okresu fulnecké-

ho a připojiti k politickému okresu opavskému resp. soudnímu okresu vítkovskému.

Obtíže, které nynější stav způsobuje obyva- telstvu osady, bude možno odstraniti teprve po nové úpravě předpisů o územních změnách obcí.

V Praze dne 16. června 1936. --Jiří Vaňáček, alias Kirk, Zemské hlavní město Brno, Morava :-) (diskuse) 31. 1. 2019, 00:02 (CET)Odpovědět