Diskuse:Stanfordský vězeňský experiment

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Text smazaný z hesla[editovat zdroj]

Takzvaný, stanfordský vězeňský experiment je v oblasti psychologie jeden z nejkontroverznějších a zároveň nejznámějších. Byl realizován roku 1971. S 75 dobrovolníky, kteří odpověděli na inzerát, byly vedeny diagnostické a osobnostní testy na eliminování kandidátů s psychologickými / psychickými problémy nebo lékařskými nedostatečnostmi nebo s minulostí kriminální nebo drogovou. Nakonec uspělo 24 studentů.

21 dobrovolníků, kteří se budou samotného experimentu účastnit, jsou „rozlosováni“ do svých rolí. Klidného nedělního rána zastavuje policejní auto před domem jednoho z dobrovolníků a za zvuku policejních sirén a před zraky sousedů je Lee Ross zatčen za ozbrojené přepadení a, stejně jako jeho kolegové, je transportován na policejní stanici, kde jsou mu sňaty otisky prstů a sdělena obvinění.

Z policejní stanice putují zatčení studenti rovnou do uměle vytvořeného vězení. Tam byl každý z odsouzených pečlivě prohlédnut, svlečen do naha a dezinfikován sprejem proti vším. (Cílem bylo navození degradace, jakou prožívají regulérní vězni.) Ponižování graduje pohledem na uniformy, které vypadaly jako ženské šaty bez rukávů. Okamžitý účinek na sebe nenechal dlouho čekat, navozený pocit zženštilosti byl tak silný, že chůze a styl sezení se hodily spíše do dámského čajového klubu než do věznice. Na zádech mundůru bylo identifikační číslo vězně pro navození anonymity. Jména rázem přestala existovat. Žádné spodní prádlo a na hlavě dámská punčocha pro simulaci ostříhaných vlasů. Právě délka vlasů nebo účes je to, co člověka rozlišuje z šedi. A právě tím vyjadřuje svou individualitu. Navíc každý vězeň měl kolem pravého kotníku uzamčený těžký řetěz, který jim v noci při každém otočení z boku na bok připomenul jejich vězeňské postavení.

Dozorci dostali slušivé, identické khaki uniformy, píšťalku, policejní obušek a zrcadlové sluneční brýle. Nápravný důstojník měl pravidla o něco jednodušší, sledovat „pokusné osoby“. Jakékoli pochybení pravidel může být potrestáno.

Vězeň musí být zticha v době odpočinku, po zhasnutí světel, v průběhu jídla a vždycky, kdy je mimo prostory vězení.

Vezni se musí oslovovat čísly.

Vězni musí, i když je mimo prostory vězení, dozorce oslovovat 'Mr. Correctional Officer' („pane nápravný důstojníku“). Vězeň nesmí odložit uniformu.

Co se stane, ocitne-li se hodný člověk na špatném místě? Hned první noc v půl třetí ráno byli všichni vězni násilně vzbuzeni k prvnímu z mnoha nočních sčítání; cílem bylo identifikovat vězně s jejich osobními čísly. Většina vězňů však v tento okamžik ještě nebyla ztotožněna se svou rolí, hlasitě projevovali svou nezávislost a vysmívali se strážným, na kterých byla jasně znát nervozita z neznámé situace. Navzdory halasným protestům a urážlivým poznámkám na adresu dozorců proběhla první noc klidně. O to překvapivější byla vzpoura, k níž došlo druhý den ráno. Vězni si strhali z hlavy své punčochové čapky, roztrhali identifikační čísla a zabarikádovali se pomocí postelí ve svých celách. Bylo na strážných, jak se s nečekanou situací dokáží vypořádat. Jejich první reakcí byl vztek, který ještě zvyšovala ranní směna, jež noční strážné výsměšně označovala za příliš shovívavé a měkké. Telefonicky byli nejprve přivoláni strážní čekající doma v záloze, krátce na to následovala pro psychology překvapivá akce - strážní se chopili hasicích přístrojů, které byly na chodbách věznice, a nemilosrdně jejich obsah vystříkali do všech cel, kam se jim vzápětí podařilo vniknout, odstranit z nich postele, vyvléci vězně na chodbu, vysvléci je donaha a vůdčí osobnost vzpoury uzavřít na samotku. Krátkodobá vzpoura byla rychle a snadno zažehnána, její důsledky však byly z psychologického hlediska velmi překvapivé. Bezprostředně přivodila silnou solidaritu mezi všemi dozorci, již okamžitě podlehli pocitu, že se zde nejedná o pouhý experiment, ale o skutečný kriminál.14ti denní experiment se změnil na pro vězně 6ti Denní noční můru. Musel být předčasmě ukončen.

V nedávné době byli poznatky tohoto experimentu na zdánlivě nevysvětlitelném chování amerických vojáků v iráku. Především však tato revoluční psychologická studie stojí za vznikem reality show a vysvětluje extrémní chování účastníků ve vile vyvolených či V.B.

Tento text vložený IP adresou [1] sem smazal. Pokdu ho někdo vhodně upraví a aspoň trochu ozdrojuje může být vložen zpátky. --Nolanus C E 27. 11. 2008, 21:52 (UTC)