Diskuse:Lucie Robinson

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

No tak ta druhá věta v článku kandiduje na rekord cswiki, tolik cizích a nesrozumitelných slov v jedné větě tu asi těžko v jiném článku najdeme. A neměl by se článek přejmenovat na Lucie Robinsonová? --Senimo 26. 2. 2010, 15:50 (UTC)

Myslel jsem, že nepřechýlené příjmení používá kvůli původu nebo manželství s cizincem, ale tady dokonce uvádějí, že jde o pseudonym. Čili by to chtělo vyšťourat věrohodnou referenci a do článku to poznamenat. Nevím, jestli je z informačního hlediska důležité pátrat po rodném jméně. --Gumruch 27. 2. 2010, 15:02 (UTC)
Dobrá práce, já ten rozhovor na Oně nedokázal přečíst :-) Jen je tu ještě jeden rozpor – podle rozhovoru je rozvedená, tedy je Kneslová „jen“ vlastní příjmení, nebo i rodné, jak píší na tom blogu? Takže Kneslová je 1. buď rodné příjmení a současné má jiné, 2. rodné a současné příjmení, pokud si je po rozvodu vzala zpět, 3. současné (vyvdané) příjmení, tedy vlastní jméno, ale rodné je jiné. --Gumruch 27. 2. 2010, 15:56 (UTC)
Jako jednatel/společník v ABSOLUT MODEL AGENCY s.r.o. je na webu justice.cz uvedena jako Lucie Kneslová (podle RČ souhlasí i datum narození). Je tam i pravděpodobný exmanžel Filip Knesl, takže IMHO příjmení Kneslová je vyvdané, ale nechala si ho i po rozvodu. --Gumruch 28. 2. 2010, 14:27 (UTC)

nechápu kdo stále revertuje jméno paní Kneslové alias Robinsonové, tento údaj je u každého článku ve kterém je uváděna osoba která používá pseudonym, např. Petr Bezruč, Otokar Březina a další, navíc je neslušné mazat údaje které jsou řádně ozdrojovány, navíc mi ten článek silně zavání sebepropagací, ale nebudu se pouštět do revertační války, nechám to na posouzení jiným.--Senimo 28. 2. 2010, 16:54 (UTC)

  • ...intencionální estetizací reality barevností (nebo její absencí). Na úrovni sémiologického signifikátu jsou... je perla, které moc nerozumim... Ale je fakt, že takhle mluví vysokoškolsky vzdělaní kritici umění, vezměte si jakýkoliv článek v časopisu Ateliér nebo kritiku výstavy apod... Hodí se to na wikipedii nebo ne? --Svajcr 27. 2. 2010, 18:19 (UTC)

nechápu kdo stále revertuje jméno paní Kneslové alias Robinsonové, tento údaj je u každého článku ve kterém je uváděna osoba která používá pseudonym, např. Petr Bezruč, Otokar Březina a další, navíc je neslušné mazat údaje které jsou řádně ozdrojovány, navíc mi ten článek silně zavání sebepropagací, ale nebudu se pouštět do revertační války, nechám to na posouzení jiným.--Senimo 28. 2. 2010, 16:54 (UTC)

Já to každopádně nerevertoval, také se nechci zbytečně rozčilovat, ale fakt je, že „Robinson“ je správně. Pokud vím, tak se jména po manželovi zbavila a změnila oficiálně na „Robinson“. Jde nepřechylovat, pokud žadatelka žije nebo pracuje v zahraničí, a to ona jo.

Text recenze je jedním z nejprofesionálněji napsaných na portálu fotografie, jen bohužel člověk potřebuje nejméně dva diplomy, aby mu úplně rozuměl. Ale příliš vysoká kvalita by asi neměla být chybou.

Jinak nemyslím, že to je sebepropagace, já ji letmo znám ze školy jako velmi skromnou, typ „poctivý řemeslník – perfekcionista“. Tipuju, že by to spíš smazala, kdyby o tom vědela. Ona má opravdu moc nadchnuté příznivce, je to talent, který se nevidí často. Pokud chcete vidět sebepropagaci, koukněte na ten link o Houdové – zajímavé, že tam nikdo needituje.--Vsup 28. 2. 2010, 18:34 (UTC)

„Pokud vím, tak se jména po manželovi zbavila“ jako zdroj do encyklopedie nestačí, máme zdroje, že se jmenuje nebo jmenovala Kneslová, tak není důvod to z článku odebírat Že je text napsaný profesionálně neznamená, že to není snůška neopodstatněné reklamy — koneckonců reklamu často dělají profesionálové a tohle je obor k reklamě dost blízký.--Tchoř 28. 2. 2010, 19:25 (UTC)

Mně to s tím jménem nepřipadá tak zajímavé nebo informativní, už jsem psal, že se na revertování nepodílím a nic neodebírám, jenom to byla poznámka, že náhodou vím, že ten zdroj (2008) nemá pravdu a mrzí mne, kdyz vidím chybu o které vím. Wiki nemusí být jen snůška starých zdrojů, které nakonec od sebe opisují ale i nových informací.

O reklamě toho moc nevím, jsem výtvarník, ale rozumím tomu textu a připadá mi, že nedělá úsudky jestli její práce je skvělá nebo ne, ale jenom tu tvorbu popisuje a podle mne i docela kritizuje („afirmace voyerismu“ apod.). Kdyby to psala agentura nebo galerie jako reklamu, tak by to bylo psané jednodušeji, aby tomu bylo rozumět. Tohle zní jako univerzitní docent, kterému se ta tvorba líbí ale chce být objektivní. Jinak, neopodstatněné to asi nebude - když se podíváte, kde ona ve 31 letech publikuje a vystavuje, to je opravdová a daleko větší reklama, ale ona je IMHO opravdu dobrá. Proč není v českých podmínkách možné, abychom byli rádi, že máme nadanou výtvarnici, místo abychom hledali, kde je asi podvod. Vsup 28. 2. 2010, 21:21 (UTC)

Dobrý den,

jsem prvním autorem článku, všem moc děkuji za zájem a spolupráci. Téma jméno pro mne nebylo signifikantní, ale s ohledem na velký zájem navrhuji kompromis: všichni jsou si zajednou, že jméno „Kneslová“ nejméně do roku 2008 používala, později nezávisle doloženo není. To je nesporné a není třeba nedůstojné elektronické monografie. Tak proto prosím neválčete, je to jedno z jejích jmen, tedy tzv. alias, tak to napište takto a všichni dostanou zapravdu.

Recenze byla myšlena jako článek pouze deskriptivní, neobsahuje subjektivní ohodnocení tvorby – u tak mladé osoby je pro to také brzy.

Téma carské Rusko, které se také nějak dostalo pod kola. Jedná se u editace asi o nedorozumění. Toto je běžný a nutný politicko-geografický odborný termín. Rozlišuje sovětské Rusko (Soviet Russia) a carské Rusko (Imperial Russia). „Rusko“ jako takové je pouze zeměpisný termín. Pokud vynecháte „carské“ ztrácíte informaci o předrevoluční emigraci rodiny – mohl by jste se také vztahovat na ruskou část SSSR. U Rakouska tento problém není, protože existuje pouze porevolučně. --Gvasari 1. 3. 2010, 07:55 (UTC)

Ještě moje poslední reakce a pár poznámek. Předně Vám chci poděkovat za článek o fotografce Robinson, jeho existenci a významnost předmětu článku nikdo nespochybňuje. Uvědomme si ale, že wikipedie je všeobecná encyklopedie, určená širokému okruhu čtenářů, nejen lidem s dvěma diplomy, jak píše výše kolega Vsup. Článek je napsán podle mě velmi nesrozumitelně, cswiki je česká encyklopedie, a já osobně bych použil více českých výrazů. Článek je psaný trochu tendenčně, na jednu stranu je rozepsán její původ z carského Ruska, ale třeba není uvedeno, jestli dokončila studium na střední škole, protože podle jednoho z rozhovorů sama uvádí, že studium nedokončila z důvodu narození potomka. Je uveden výčet časopisů, festivalů a výstav po celém světě, ale informace že byla ve finále miss ČR 1996 v článku není. No a informace, že paní Robinson patří k "elitní společenské vrstvě" nebudu ani raději komentovat. Co se týká jména, je doloženo několika nezávislými zdroji jměno Kneslová, myslím že je to pro čtenáře zajímavá informace, proč se paní Robinson rozhodla změnit své příjmení, nevidím na tom nic špatného. Přeji všem diskutujícím pěkný den a další úspěchy v editování.--Senimo 1. 3. 2010, 17:28 (UTC)
K její škole malý příspěvek pro ujasnění, jak jsem už psal, letmo jsme se na akademii potkávali. Zatím nemám nic doloženého, ale poptám se. Takže zatím jen pro informaci. U toho studia, co o něm mluví v rozhovoru se nejedná o střední ale o vysokou školu a ona tenkrát jenom přerušila. Pokud vím, tak tam semtam chodila s miminem a přerušila studium ve třetím ročníku, tzn. že už jí k dokončení moc nechybělo. Mohla to později po několika zkouškách lehko dodělat, ale zatím nevím, jestli dodělala, protože už jsem tam pak sám nebyl. Znali jsme ji všichni, byla to velká fešanda, byla s ní sranda a byla úplně normální, i když už byla tenkrát často vidět v nějakých reklamách a v televizi. --Vsup 1. 3. 2010, 19:42 (UTC)
Nemáte její portrét??? Jestli ano, nahrajte ho prosím na commons, děkuji--Svajcr 1. 3. 2010, 21:58 (UTC)
To bude problém. Už jsem dlouho hledal, ale vše, co se dá na netu najít má u sebe něčí autorská práva. Vzhledem k tomu, že jsem sám výtvarník, tak autorská práva velmi respektuju. Asi by bylo nejlepší požádat samotnou Lucii Robinson, ale to by asi nejlépe mohl udělat kolega Gvasari, pokud je za většinu článku "zodpovědný" (v dobrém smyslu slova) --Vsup 2. 3. 2010, 14:41 (UTC)

Omlouvám se za neúčast v diskusi, dostanu se na internet jen jednou za týden. Rád bych reagoval na příspěvky a navrhl kompromis pro editační spor.

Ve věci portrétu bohužel pomoci nemohu. K žádné její fotografii autorská práva nevlastním a také jsem nic volně použitelného na internetu nenašel. Netroufnul bych si kontaktovat paní Robinson, protože kdybych po ní chtěl portrét, vypadalo by to, jakoby měla článek autorizovat – a to po ní nemohu chtít (tak kvalitní on zase není).

Uvědomuji si, bohužel opožděně, problém laické veřejnosti s odbornými výrazy. Vzhledem k tomu, že já s tímto jazykem denně pracuji, nevnímám jej již jako odborný žargón (kterým bezesporu je), ale jako velmi precizní nástroj k vyjádření komplexních podstat. Proto je pro mne velmi těžké, jazyk recenze změnit, aniž by byl změněn její smysl – především její objektivnost. Pokud si jiný, odbornými znalostmi nezatížený wikipedista najde čas, aby přepsal recenzi do formy srozumitelnější jemu samotnému i běžnému uživateli, bude to velmi záslužné.

Účast ve finále volby Miss jsem neuvedl, protože jsem nenašel spojitost s její tvorbou – a fakta nepodstatná publikovat patří do sféry bulváru. Na druhé straně tuto spojitost vidím při její práci coby fotomodelka, stejně jako u ní vidím časté užívání panslavistické symboliky a metaforiky, které je možná ovlivněno kolektivní rodinnou pamětí sahající do carského Ruska.

Doufám, že všichni (především ti anonymní) účastníci revertační války diskusi čtou, i když nereagují. Rád bych navrhl vyřešení následujícími edity, do kterých jsem se pokusil zapracovat argumenty všech stran:

1) „občanským jménem Lucie Kneslová“ nahradit „alias Lucie Kneslová“. Jak jsem již psal, nikdo rozumný nepopírá, že v roce 2008 toto občanské jméno používala. Pro dobu pozdější toto již doloženo není (ale ani vyvráceno). Vzhledem k informacím o možné změně jména, se „alias“, coby „jiné známé jméno“ vyhýbá sporu o aktuální jméno občanské, aniž by tato informace byla potlačena.

2) Z elektronické monografie k tématu „jméno“ navrhuji ponechat jen odkaz na rozhovor MF Ona dnes. Kontroloval jsem ostatní zdroje: Vsya Evropa není dostupná online, Blog skutečně jen opakuje informace rozhovoru MF (zjevné porušení autorských práv k fotografiím na tomto blogu potvrzuji ale neřeším). Serveru „justice“ nelze nic vytknout, ale mám při jeho použití nepříjemný pocit. Taková sbírka osobních dat na internetu k pouhému prokázáni informace o jméně, která vlastně ani není sporná, zavání určitým estébáctvím a nikomu nepomáhá.

3) Kupodivu sporný, i když podle mne neproblematický a informativní výraz „v carském Rusku“ navrhuji ke smíru nahradit výrazem „v předrevolučním Rusku“.

Jiné konfliktní editace jsem nenalezl. Prosím všechny účastníky konfliktu, který vedl k zamčení stránky, aby se v dohledné době k navrženému kompromisu vyjádřili, především, pokud chtějí oponovat.

Moc děkuji a zdravím. --Gvasari 7. 3. 2010, 15:33 (UTC)

Já jen že to lidi čtou...

  • 1 i 2 - Proč by Ministerstvo spravedlnosti České republiky v obchodním rejstříku uvádělo její občanské jméno Lucie Kneslová? Podle tohoto údaje Robinson ve svém civilním životě používá tohle jméno i v roce 2010.
Domnívám se, že odkaz 2 na blog je není nápomocný, protože blog uvádí "narodila se (...) jako Lucie Kneslová". Jak už zjistil kolega Gumruch, rodné jméno to jistě není (tedy pokud si ex-manžel nevzal její jméno). --Gvasari 9. 3. 2010, 12:43 (UTC)
  • 3 - Rusko je OK. --Svajcr 7. 3. 2010, 18:06 (UTC)

Ad portrétní fotografie - kdybyste po ní chtěl portrét, jistě by to nevypadalo, že by měla článek autorizovat – (článek je prý s recenzí jedním z nejprofesionálněji napsaných na portálu fotografie - tak se nemáme zač stydět!) wikipedie je volná a pro všechny.

Ad recenze - všechny informace, u kterých je v závorkách [zdroj?] je potřeba doplnit referencí z nezávislého zdroje... A že jich je v článku mnoho... Děkuji a zdravím, --Svajcr 7. 3. 2010, 18:57 (UTC)

Jméno: Mohu se mýlit, ale myslím, že OR Ministerstva spravedlnosti neaktualizuje zápisy, pokud není nahlášena změna, takže údaje jsou ve stavu, v jakém byly k datumu zápisu.
Ad portrét: já se omlouvám, ale já se za ten článek a jím vyvolaný vandalismus a konflikt opravdu trochu stydím, tak to nechci spojovat se svým jménem a psát paní Robinson o fotku. Díval jsem se nyní na mnoho jiných - jsou opravdu plné sebereklamy a nedoložených trvzení a přesto kolem nich nejsou hádky. Nevím, jak bych jí vysvětlil, co se tady stalo - já tomu sám nerozumím, nepovažoval jsem jí za spornou osobnost. Třeba si jí troufne napsat někdo z oněch anonymních IP-adres.
Ad mnoho jiných - jakých? Uvedeme je na správnou míru.--Svajcr 8. 3. 2010, 06:56 (UTC)
Tak jen namátkou: Lukáš_Jasanský_a_Martin_Polák, Štěpánka_Steinová_a_Salim_Issa, Jan Saudek --Gvasari 9. 3. 2010, 11:11 (UTC)
Děkuji za Váš čas, jestli budete chtít, editujte s odvahou.--Svajcr 9. 3. 2010, 15:13 (UTC)
Ad zdroje recenze: v zásadě je to shrnutí toho, co píše na asi 3-4 stránkách paní Holzhaus z Brém, ale neuvedl jsem to coby zdroj, protože je to neautorizovaný překlad, ta práce není digitalizovaná a proto není online dostupná. Pokud myslíte, že to nevadí tak je citace Holzhaus, Stefanie. Fotografie als Medium zur Erweiterung ästhetischer Wahrnehmung und als einflussnehmendes Element auf identitätsstiftende Prozesse, s. 78-81. 2. vydání, Hamburg, 2008. Zdravím, --Gvasari 7. 3. 2010, 22:22 (UTC)
Děkuji, doplnil jsem, kdo bude chtít, ať si sežene. Že není online není potřeba jako podmínka pro zdejší zdroj.--Svajcr 8. 3. 2010, 06:56 (UTC)
  • Jméno: Zdravím po delší době všechny kolegy. Kontaktovala mne manažerka paní Robinson a poslala scan OP se jménem Lucie Robinson. Kneslová tam není uvedeno ani za svobodna. Tím asi končí nejistota a máme to ve článku špatně. Ale co nyní? Na wiki commons to nahrávat nebudu - jsou tam i osobní údaje - ale prosím o návrhy, jak postupovat s článkem, aniž by opět vznikla revertační válka. Děkuji za podporu.
Dobrý den, můžete uvést jak je možné, že v Obchodní rejstříku (reference č. 1) je jméno Lucie Kneslová, datum narození souhlasí, obchodní firma ABSOLUT MODEL AGENCY s.r.o. Jedná se o stejnou osobu či nikoli? Děkuji. --Kacir 8. 6. 2010, 08:20 (UTC)
Dobrý den, jedná se o stejnou osobu, také mne to zajímalo a zeptal jsem se. Poslední zápis je z roku 2000 a je tam uveden také Filip Knesl, tedy bývalý manžel. Ona také v rozhovoru pro Onu dnes (v referencích) uvádí, že je rozvedená. Po rozvodu si ale jméno Kneslová nenechala. OP na scanu je z roku 2010, takže je aktuální. Zajímalo by mne také, jestli je občanské jméno Robinson nové jméno manželské nebo rodné, ale nechtěl jsem být takový všetečka - jsem rád, že s námi vůbec takto kooperují. Zdravím. Gvasari 15. 6. 2010, 11:56 (UTC)

Dobry vecer, pokud to nekoho opravdu zajima, Lucie Robinson je obcanske, nevyvdane jmeno v OP. Zmena na zaklade stale castejsich identifikacnich problemu. Hezky vecer

Obrázek[editovat zdroj]

Děkuji za nahraný obrázek, ale vypadá to na porušení autorských práv, poněvadž mi připadá jako okopírovaná z novin nebo časopisu... To nejde. --Svajcr 22. 7. 2010, 11:17 (UTC)

Dobrý den, je to z časopisu, ale nechal jsem si to od paní Robinson povolit - ona má autorská práva, ta jsem myslel, že to je v pořádku. Co navrhujete? Gvasari 22. 7. 2010, 18:05 (UTC)
Je potřeba probublat celou tuhle povolovací byrokracii. Viz: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:OTRS/cs a poslat její svolení na info-cs@wikimedia.org Zdravím, --Svajcr 22. 7. 2010, 20:35 (UTC)
Jestli chcete, pošlete mi email buď na sebe nebo přímo na paní Robinson, pomohu Vám; zařídím to velmi rád. --Svajcr 23. 7. 2010, 09:05 (UTC)
Děkuji, asi budu pomoc potřebovat, je to dosti komplikované. Pro jistotu ale zatím to nahrání revertuji - moc tomu nerozumím, ale zdá se, že je se svolením možné použít celou inkriminovanou stránku časopisu, tedy i s textem o Lucii Robinson, ale nikoliv pouze tu část s fotografii. Celá stránka se sloupkem textu ale portrét ruší. Pokusím se dojednat kompromis i s vydavatelstvím, a pokud se podaří, tak budu za pomoc s povolením velmi zavázán. Gvasari 23. 7. 2010, 10:08 (UTC)
Na české Wikipedii a na Wikimedia Commons mohou být jen soubory s určitými licencemi, které mimo jiné umožňují díla používat komerčně nebo je upravovat. Je potřeba, aby vlastník autorských práv s tímto souhlasil. Nějaké povolení, které by výslovně zakazovalo obrázek ořezávat nebo upravovat, bude nedostačující. --Tchoř 9. 8. 2010, 23:44 (UTC)
Jako určité řešení a zárověň zamezení určitého využití („zneužití“) fotky může být to, že se s kompatibilní licencí nahraje fotka jen v malém rozměru, třeba extrémně řeknu 200 pixelů na šířku. Pro biografii na Wikipedii je to lepší, než nemít obrázek žádný, zároveň je jisté, že z ní nikdo neudělá A2 plakát nebo ji nevyužije do reklamní montáže. --Gumruch 10. 8. 2010, 00:08 (UTC)
Ano, to by mohlo být řešení, které by vyhovovalo všem. --Tchoř 10. 8. 2010, 01:37 (UTC)