Diskuse:Geometrický střed

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 8 lety od uživatele H11 v tématu „Fraktály

Fraktály[editovat zdroj]

Zatímco geometrický střed lze stanovit i pro (aspoň některé) rovinné fraktální útvary, které mají nulovou plochu, nelze u takových útvarů hovořit o hmotném středu. Některé věty v úvodu jsou proto obecně nepravdivé a platí jen v přiblížení, kdy mezi geometrické útvary nezahrnujeme fraktály. Packa je proto správně zpochybnil a požaduje jejich doložení zdrojem.

Zná někdo znalý teorie míry obecnou definici geometrického středu a podmínky jeho existence i u obskurních geometrických útvarů? Petr Karel 21. 9. 2011, 11:21 (UTC)

Dobrá připomínka. Ještě jsme se neshodli na geometrickém středu běžných útvarů a vy přijdete s fraktály :-) --Packa 21. 9. 2011, 12:01 (UTC)
No, pro nefraktální útvary by to šlo asi definovat jako průsečík všech rovin, které rozdělují prostorový útvar na dvě části stejného objemu, resp. průsečík všech přímek, které rozdělují rovinný útvar na dvě části stejného obsahu.(odvolávám, neplatí to) Ale lepší by bylo někde najít "oficiální" definici a orefovat ji. Petr Karel 22. 9. 2011, 07:00 (UTC)
googlil jsem a jediné co mám je: Centroid je geometrický střed objektu, bod, jehož souřadnice se rovnají průměrným souřadnicím všech význačných bodů, které jsme na objektu zaznamenali. Velikost centroidu pak vypočteme podle vzorce 7.1, jako druhou odmocninu sumy druhých mocnin vzdáleností jednotlivých význačných bodů objektu od jeho centroidu (O’Higgins, Jones 1998; Richtsmeier et al. 2002).[1] z jemnou upravou by se to snad dalo použít, jinak možná převzít z en wiky ale tam to taky není se zdrojem--H11 22. 9. 2011, 09:21 (UTC)
Teda jestli ta citace platí a centroid má velikost s rozměrem kvadrátu délky, pak je to něco jiného, než co je bodový geometrický střed. Tedy první použití slova "centroid" v druhé větě citace musí znamenat něco jiného, než druhé použití v téže větě. Jistě chápete mou nechuť převzít tuto obskurnost z antropologické diplomky do geometrického článku wikipedie.
S anglickou definicí mám jediný problém - je pro laika poněkud zatemňující kvůli termínu "moment" a chybí specifikace, že je to PRVNÍ a NEVÁŽENÝ moment (tj. souřadnice do něj vstupují v první mocnině a všechny body mají stejnou váhu). Platí i pro soubor izolovaných bodů a asi i pro fraktály :-). Petr Karel 22. 9. 2011, 15:22 (UTC)


Nesouhlasím s první větou geometrický střed nelze zaměnit s těžištěm!! Geometrický střed je určen pouze tvarem, ale těžiště závisí na rozložení hmoty! PB -- Tento komentář byl přidán 5. 6. 2015, 11:32 (CEST)

jde o 2D objekty....--H11 (diskuse) 5. 6. 2015, 11:39 (CEST)Odpovědět

Reference[editovat zdroj]