Přeskočit na obsah

Diskuse:Azbuky jazyků používajících cyrilici

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Článek podle mě duplikuje Seznam jazyků používajících cyrilici, pro údržbu i pro čtenáře by podle mě bylo vhodně články sloučit (s ponecháním přesměrování), což by nebylo nijak asi složité nebo nepřehledné. Pokud by se tak stalo, tak by bylo ale asi dobré doplnit všechny chybějící abecedy, aby to nevypadalo nekompletně. To samé platí pro Abecedy jazyků používajících latinku, tam ale zatím článek Seznam jazyků používajících latinku neexistuje. Bylo by ale dobré sjednotit strukturu u tématu cyrilice a u tématu latinka a mít to u obou stejně, tudíž jestli projde návrh na sloučení tady, tak by bylo potom potřeba sloučit i tam. Palu 23. 10. 2010, 16:03 (UTC)

Ona duplikace je pouze částečná. Na stránce Seznam jazyků používajících cyrilici je uveden seznam jazyků, které jsou nebo byly zapisovány cyrilicí. Na stránce Azbuky jazyků používajících cyrilici by měly být pouze azbuky, které jsou používány aktuálně. Tedy například Ázerbájdžánština by zde uvedena být neměla, narozdíl od stránky Seznam jazyků používajících cyrilici, protože oficiálně přešla na latinku. Dalším příkladem může být třeba kurdština, která byla zapisována cyrilicí pouze na území bývalého Sovětského svazu a která v současné době je oficiálně zapisována pouze latinkou a arabským písmem a je ve fázi přechodu pouze na latinku. A takových jazyků je víc. Důvodem proti sloučení může být i skutečnost, že až bude seznam azbuk kompletní, ze stránky bude jeden obrovský moloch, takže kratší verze stránky by podle mého názoru nebyla k zahození. Navíc jak je uvedeno výše, je nutné doplnit další azbuky, což nějaký čas zabere, takže s případným slučováním bych doporučoval počkat do doby, než bude seznam azbuk kompletní, ale spíše bych doporučoval stránky neslučovat. --Standazx 7. 11. 2010, 15:14 (UTC)
K té aktuálnosti - ten seznam se jmenuje Azbuky jazyků používajících cyrilici, z toho nevyplývá aktuálnost. Naopak by měly obě stránky popsat i již nepoužívané jazyky, aby to dávalo smysl. Vynechávat nepoužívané smysl nemá. Navrhuji tedy, aby byly články sloučeny a ve výsledném článku byla sekce, která bude vyhrazena jazykům, které již cyrilici nepoužívají, ale používaly. Co se týče přílišné velikosti - později lze stránku opět rozdělit, ale nějak logičtěji a pro čtenáře přínosněji - např. Seznam azbuk v současnosti používajících cyrilici a Seznam azbuk v minulosti používajících cyrilici. S tím sloučením se ale podle mě čekat nemusí, naopak to teď zabere méně práce než v budoucnu, až budou oba seznamy obsahovat velké množství informací. Palu 7. 11. 2010, 16:50 (UTC)
Do sekce Související články jsem přidal odkaz Azbuky používané v minulosti, tam by se mohly ony jazyky přesunout. Vzhledem k tomu, že stránka Seznam jazyků používajících cyrilici neobsahuje žádné informace navíc, kromě obrázku, navrhuji následující řešení: Zatím nechat stránku Seznam jazyků používajících cyrilici tak jak je, doplnit stránku Azbuky jazyků používajících cyrilici (postupně na tom pracuji), vytvořit stránku Azbuky používané v minulosti (to bych s dovolením nechal na vás) a až budou obě stránky s azbukami kompletní, stránka Seznam jazyků používajících cyrilici může být jednoduše smazána. --Standazx 7. 11. 2010, 17:53 (UTC)
Na co tady ponechávat kostlivce? Nejjednodušší mi přijde to sloučit ihned. Pokud Vám jde o to, že by chyběly vypsané jednotlivé azbuky a byl by tam jen název jazyka, tak se to dá vyřešit šablonou {{Pahýl - část}}. Nejsystémovější řešení je podle mě následující: Článek Seznam jazyků používajících cyrilici rozšířit o výčet azbuk jako je tomu zde. Tím bude ponecháno přehledné členění podle jazykových rodin a zároveň nepřijdeme o informace ani z jednoho slučovaného článku. Potom bych vytvořil z článku Azbuky jazyků používajících cyrilici přesměrování na Seznam. Palu 7. 11. 2010, 18:11 (UTC)
V tom případě je jednodušší doplnit jazyky, které jsou zatím bez azbuk na tuto stránku a ze Seznamu jazyků používajících cyrilici udělat přesměrování. Už proto, že název Azbuky jazyků používajících cyrilici je výstižnější, než název Seznam jazyků používajících cyrilici. Důvodem pro přechodné zachování stránky Seznam jazyků používajících cyrilici je to, že mám nějaké připravené nějaké další materiály, ale jejich zpracování mi bude nějaký čas trvat (odhaduji týden až dva) a z toho důvodu se mi sloučení nyní jeví jako zbytečná práce navíc. --Standazx 7. 11. 2010, 18:37 (UTC)
Tak pokud jde o pár týdnů, tak je to akceptovatelné. Já se bál, aby to nebylo třeba rok. Kam se to sloučí je mi celkem jedno. Důležité je zachovat všechny informace včetně třeba členění apod. Byla by škoda o ně sloučením přijít. Palu 7. 11. 2010, 18:41 (UTC)

Související články na cizojazyčné wikipedii[editovat zdroj]

Nerozumím, co je špatně na uvedení odkazů na cizojazyčnou Wikipedii ve zvláštní sekci souvisejících článků, zvlášť když verze v češtině neexistuje. V textu nesmyslnost odkazů do cizojazyčné wikipedie chápu, čtenář očekává že ho odkaz zavede na českou stránku, ale mezi souvisejícími články, když je navíc specifikováno, že odkazy jsou do cizojazyčné Wikipedie, přece tento problém nenastává. Externí odkazy na cizojazyčné stránky také nikdo nemaže. --Standazx 14. 11. 2010, 06:59 (UTC)

Podle zdejších zvyklostí toto patří přinejlepším do Externích odkazů a i tam by to bylo lepší nahradit založením české stránky a přidat to do Souvisejících článků. V souvisejících článcích může být podle zdejších pravidel pouze odkaz na českou Wikipedii, tzv. vnitřní odkaz. Palu 15. 11. 2010, 13:04 (UTC)
Podle zdejších zvyklostí do externích odkazů patří internetové odkazy (není blíže specifikováno, takže předpokládám, že cokoliv mimo wikipedii) a vzhledem k tomu, že jsou speciálně zmíněny odkazy na sesterské wikiprojekty, předpokládám, že články na cizojazyčných wikipediích (cizojazyčná wikipedie není ani mimo wikipedii ani sesterský projekt) patří také do sekce Související články prostě proto, že to jsou články na wikipedii, které s daným tématem souvisí. --Standazx 24. 11. 2010, 17:43 (UTC)
Chápu, ale tak to není. Odkazy na jinojazyčné Wikipedie a dokonce i na stejnojazyčné Wikiprojekty jako je česká Wikiverzita apod. patří do Externích odkazů a řídí se pravidly externích odkazů (tedy musí být například velmi relevantní). Pokud chcete odkazovat vyloženě související články, pak můžete použít sekci Související články, ale tam potom pouze na českou Wikipedii. Tudíž klidně to tam nechte červené, někdo to jistě doplní časem. Palu 24. 11. 2010, 19:48 (UTC)
Wikiverzita, Wikislovník, atd. jsou sesterské projekty, tudíž je v Wikipedie:Vzhled a styl zmíněno, co s nimi, čili, že odkazy na ně mají být v sekci Externí odkazy. Podle Wikipedie:Externí odkazy je externí odkaz definován jako odkaz na nějakou webovou stránku (případně i internetový zdroj podle jiného protokolu) mimo Wikipedii. O stejnojazyčnosti nebo cizojazyčnosti není v definici ani zmínka. Takže podle této definice by odkazy do cizojazyčné Wikipedie patřily spíše do souvisejících článků. V Wikipedie:Vzhled a styl#Související články také není zmíněno, že související články musí být pouze stejnojazyčné, je tam pouze zmíněno, že musí podstatně souviset s článkem, ve kterém je na tyto související články odkaz. --Standazx 24. 11. 2010, 20:21 (UTC)
Dobrá, doporučení jsem přeformuloval přesněji, aby bylo jasnější jak je myšleno. Palu 24. 11. 2010, 20:40 (UTC)

Když už jsme u odkazů na cizojazyčné wikiprojekty: tento způsob odkazování (druhý odstavec) asi taky není v souladu se zdejšími zvyklostmi, že? --Shlomo 24. 11. 2010, 17:57 (UTC)

Ne, není. Je ale otázka, zda v konkrétních případech z pravidel nepovolit, má-li to smysl. Tady by to po jisté úpravě podle mě smysl mít mohlo, ale je otázka, zda by s tím souhlasili ostatní Wikipedisté. Já si například umím představit, že by odkaz nevedl na anglickou Wikipedii, ale na český Wikislovník. Palu 24. 11. 2010, 19:48 (UTC)