Diskuse:Asynchronní motor

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 7 lety od uživatele 94.113.116.184


Honzo, nesmíš se na ASM dívat jako na obvod s dalším cizím zdrojem na kotvě. Opakuji ASM je transformátor, jehož sekundární vinutí má jiný kmitočet než primár. Opakuji: Při sychronním chodu se mg. tok rotoru memění svoji velikost ani směr, proto indukované napětí je rovno nule. Pokud se Ti zdá, že fyzika funguje zcela jinak než Tvá představa, nebude to chyba fyziky. HOWG. DYDASO (diskuse)


Homzo (mohu-li Tě takto oslovit), díváš se na asynchronní motor špatně.
Asynchronní motor (ASM) je zvláštním případem transformátoru. Transformátor přenáší výkon magnetickým obvodem z primárního na sekundární vinutí. Pokud zanedbám ztráty, tak mohu tvrdit Výkon primáru = výkon v magnetickém obvodu = výkon sekundáru - výkonový převod je roven jedné. Kmitočet primáru sekundáru i magn. obvodu je stejný - síťový. Převod napětí závisí na závitovém převodu. Převod proudu závisí na opačné hodnotě závitového převodu. Viz náhradní schema.
Primární vinutí na ASM představuje stator a jeho vinutí. Sekundární vinutí je rotorové vinutí nebo klec. Výkonový přenos je roven jedné. To je shodné s transformátorem. A teď co je rozdílné. Kmitočet statoru = kmitočet sítě. Kmitočet rotoru závisí na skluzu. Běžně se pohybuje od nuly do dvojnásobku kmitočtu sítě. Z toho vychí i náhradní schema, které je příbuzné náhradnímu schema transformátoru. Při sychronních otáčkách je kmitočet na kotvě roven nule. proto i magnetický tok je konstantní a nepohybuje se vůči rotoru. Stejnosměrný mg. tog neidukuje do vodiče napětí. Ztráty u reálného stroje jsou hrazeny z vnější mechanické energie. DYDASO (diskuse) 23. 8. 2016, 19:01 (CEST)Odpovědět



Synchronní chod odpovídá stavu ASM při nulových otáčkách rotoru, kdy je stator protékán proudem konstantní velikosti a směru = stejnosměrným proudem. Kde je ten zesilovač v rotoru a 50% navýšení generované cívkami rotoru? Magnetický obvod můžeme i vtomto případě řešit jako zdroj manetického napětí (je buzen statorovým proudem) a mg. obvodem složeným z mg. obvodu statoru, mg. obvodu rotoru + dvě vzduchové mezery. Rotorové vinutí se v tomto případě mg. obvodu neuplatní. Magnetické napětí rotoru vybuzené v rotoru je nulové (uplatní se jen magnetický odpor mg. obvodu rotoru), nebo jinak kde je v tomto případě ten druhý elektomagnet? Nepočítej tyče na konkrétní kotvě a konkrétní hodnoty intenzity mg. toku. Rotorová klec je jen zvláštním případem vinutí rotoru viz. kroužkový motor. Jakýmkoli vychýlením z rovnovážného (klidového) stavu (nebo ze synchronizmu) protnou vodiče rotoru silokřivky mg. toku. Tím je v nich vybuzeno napětí a může se uzavřít elekrický proud. Jím je vyvolaný mg. tok v kotvě ovlivní celkový spřažený mg. tok stroje.
Pokud se vrátím k náhradnímu schema: Sekundární hodnoty bývají obvykle přepočítávány na primár čtvercem napěťového převodu (stejné ztráty výkonu na obvodu). Na rozdíl od transformátoru je do sekundárního = rotorového obvodu ASM je zařazen rezistor. Hodnota odporu rezistoru má ve jmenovatetli skluz. Při brzdění protiproudem s<=2 je jeho hodnota poloviční - odpovídá velmi velkému proudu statoru. Při rozběhu s=1 se uplatňuje jeho plná hodnota - velký záběrový proud. Při synchronním chodu s=0 odpor je limitou, jejíž hodnota se blíží nekonečnu = rotorem neprotéká proud. Při generátorickém chodu s<=(-1) má zápornou hodnotu odporu a na rezistoru "vzniká" napětí, což je fyzikáně nesmysl ale pro náhradní schema, které také fikcí, vyhovuje.
Dporučuji prostudovat si Elektrické stroje 1 (transformátory), Elektrické stroje 2 (asynchronní a synchronní stroje) autor Petrov, překlad Benda, ACADEMIA 1982 a Elektrické stroje 3 (komutátorové stroje) Petrov (jen v ruštině). Parkova transformace (příloha skript ČVUT Elektrické stroje 1990, Měřička a Zoubek) se již běžně nevyučuje. Je zdánlivě překonána jen relativně snadnou možností řešit časově proměnnou 3f soustavu - maticí goniometrických rovnic s časovou závislostí cívek vzájemně pootočených o 120° na počítačích. Park nahrazuje 3f střídavý asynchronní nebo synchronní stroj (soustava a, b, c) komutátorovým stejnosměrným strojem v ortogonální soustavě (soustava d, q). A dále doporučuji publikaci Obecná teorie elektrického stroje, Měřička a Zoubek.
Na další nerozumné otázky již nehodlám odpovídat. DYDASO (diskuse) 25. 8. 2016, 13:34 (CEST)Odpovědět


Kterou literaturu jste si již pořídil a prostudoval? DYDASO (diskuse) 26. 8. 2016, 05:51 (CEST)Odpovědět
P.S. Jaký režim máte na mysli? Provoz ve společné síti, autonomní provoz nebo autonomní provoz do frekvenčního měniče. Zesílení může být pomocí kladné zpětné vazby. Proč sem stále taháte sycení Fe (1 T nebo maximální). DYDASO (diskuse) 26. 8. 2016, 06:00 (CEST)Odpovědět


Draho jsem platil za všechno, čemu jsem se naučil, a co vím, získal jsem na vlastní útraty. Nemám ani jednu jistotu, k níž bych dospěl jinak než cestou pochybností a úzkostí, plnou potu a bolestných zkušeností. Proto si také vážím těch, kdo nevědí, kdo hledají, tápou, narážejí. L. Aragon
Podle největšího z Čechů, velkého J.D.C., který byl mistrem slepých uliček, mám rád lidi každého věku, mladé myšlením, kteří hledají, tápou a nalézají sama sebe a svou cestu životem. Proto jim rád pomohu při hledání cesty bytím. Těm, kteří chtějí přijímat navigaci v té složité části světa, kterým jsem již prošel, kde oni naráží do zdí, zavřených dveří a falešných cestiček. DYDASO (diskuse) 28. 8. 2016, 15:06 (CEST)Odpovědět

Snažil jsem se smazat své editace o principu asynchronního motoru. Nejedná se o vandalismus, ale o akceptování principů Wikipedie. Můj názor nebyl nikde popsán v odborném časopise, a tudíž se jedná o VV.Honza--94.113.116.184 16. 4. 2017, 11:51 (CEST)Odpovědět

Obrazek: Asynchroni motory?[editovat zdroj]

Podle zkusenosti bych rek, ze prinejmensim ty 2 male motory vlevo jsou univerzalni komutatorove motorky a zadne asynchronni. -- 84.226.43.43 8. 11. 2009, 01:34 (UTC)

Opět je v článku spousta nepřesností. Nemám na to čas ani chuť. Ty malé motorky na obrázku jsou pravděpodobně stejnosměrný z CD, stejnosměrný z hračky a krokový z posunu hlavy disketové mechaniky. --P.01 (diskuse) 28. 9. 2013, 22:28 (UTC)

1f asynchronni bez pomocneho vinuti[editovat zdroj]

Vcera jsem resil smer otaceni u jednofazoveho asynchronniho motoru, ktery nemel pomocne vinuti. Zatim jsem vygooglil jenom to, ze existuje jeste jina finta, jak rozbehnout motor spravnym smerem. Nejake "pristineni". Kdyby se nekdo v clanku rozepsal konkretneji bylo by to fajn. --Jx (diskuse) 17. 8. 2014, 13:53 (UTC)