Diskuse:Absolutní většina

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Obávám se, že absolutní většina je prostě nadpoloviční většina. Domnívám se, že ale nesouvisí s tím, jestli se bere za základ pro tuto polovinu počet všech členů hlasujícího orgánu nebo počet hlasujících (přítomných) členů. Používají se pak obraty jako "absolutní většina přítomných poslanců" a "absolutní většina všech poslanců".

Hm, já tedy žiju v domnění, že to s tím základem souvisí - právě tím, se snad liší od prosté většiny, nebo ne?--flambelle 14:26, 14. 12. 2006 (UTC)
Je to samozřejmě věc definic (proto bych raději použil termín "nadpoloviční" místo "absolutní" většina). Ale mám dojem, že se výraz "prostá" většina používá spíše pro odlišení od kvalifikované většiny (tedy větší než nadpoloviční, např. třípětinová či dvoutřetinová) - prostá většina je ta nejnuznější, nejtěsnější ("nejprostší") většina, tedy nadpoloviční. Výraz "absolutní většina" bych zase chápal jako odlišení od "relativní většiny", u které kandidátovi či návrhu stačí mít jen více hlasů než libovolný jiný návrh (poměřuje se tedy v relacích s jinými návrhy a výsledek závisí na ziscích protinávrhů), kdežto u absolutní (tedy nadpoloviční) většině nejsou žádné relace třeba, neboť návrh s absolutní (tj. nadpoloviční) většinou zvítězí z matematických důvodů vždy (absolutně), bez ohledu na počet a zisky protinávrhů. A třetí rovina je, zda jako základní počet berete všechny členy orgánu, nebo jen členy přítomné, nebo jen členy, kteří se nezdrželi hlasování (ač jsou přítomni), nebo kteří si třeba vyzvedli hlasovací lístek nebo kteří ho platně vyplnili, a tak podobně.