Cowbridge (římský tábor)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cowbridge
hrabství Vale of Glamorgan. Na území města Cowbridge stával římský tábor
hrabství Vale of Glamorgan. Na území města Cowbridge stával římský tábor
Základní informace
Slohstarověká římská vojenská architektura
Výstavba1. století
Poloha
AdresaWales, WalesWales Wales
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cowbridge byl malý vojenský tábor (castrum) na území Walesu v římské provincii Britannia Superior (latinsky „Horní Británii“). V moderní době žijí v Cowbridge zhruba 4 tisíce obyvatel. Město leží přibližně 11 km na západ od Cardiffu.

Název[editovat | editovat zdroj]

Latinská podoba názvu tábora nebo pevnosti není známá, ačkoli s největší pravděpodobností jde o Bovium (viz ablativ slova Bomio) z Itinerarium Antonini Augusti, Itineráře císaře Antonina. Pozůstatky tábora byly objeveny pod městem Cowbridge ve velšském hrabství Vale of Glamorgan, dříve zvaném Glamorganshire nebo Glamorgan.

Časové zařazení[editovat | editovat zdroj]

O přítomnosti římského tábora svědčí jeho půdorys ve tvaru obdélníka a římské mince, které byly objeveny nedaleko.[1] Jde římský tábor postavený velmi brzy, pravděpodobně už v 1. století; na základě nalezených hrnčířských výrobků byl jeho vznik zařazen do doby kolem roku 80[2], případně o něco málo později.[3]

Objevy[editovat | editovat zdroj]

High Street. Tudy vedla ve starověku římská silnice s domy po obou stranách

Lázně[editovat | editovat zdroj]

Byly tam vykopány římské lázně, thermae, opuštěné na začátku 2. století; jejich cihly nesou značky Druhé legie, Legio II Augusta, proto šlo jistě o vojenský objekt. Druhá legie pravděpodobně měla v Cowbridge základnu, dokud nebyla převelena na sever, aby hájila Hadriánův val. Po odchodu legionářů toto místo postupně pustlo. Lázně se přestaly používat na začátku 2. století.

Pomníky, domy[editovat | editovat zdroj]

Z rané doby byly nalezeny pomníky významných zesnulých, včetně kvalitní sochy lva. Civilní osada se potom rozvíjela při obou stranách římské silnice. Tvořily ji typické domy postavené ze dřeva a kamene. Lidé se živili obděláváním půdy a zpracováním železa. Místo bylo obydleno až do 4. století.

V moderní době[editovat | editovat zdroj]

Na římské osídlení poprvé narazili v roce 1977, kdy byly při vykopávkách v ulici Coopers Lane, proti Old Hall, nalezeny důkazy o dávných obchodech a domech. Další vykopávky za ulicí Bear Lane přinesly svědectví o přítomnosti vysokého počtu vojáků.[2] To podporují nálezy příkopů, například za Midland Bank. Tábor zřejmě stál u řeky Thaw, a to dříve než římská silnice, podél níž se pak stavělo.[3] V moderní době tudy stále vede ulice High Street, hlavní ulice města.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cowbridge (Roman Town) na anglické Wikipedii.

  1. https://www.britannica.com/place/Cowbridge
  2. a b Cowbridge Roman Military Site | Historic Glamorgan Guide. Britain Express [online]. [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b COWBRIDGE ROMAN SETTLEMENT | Coflein. www.coflein.gov.uk [online]. [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. http://www.ggat.org.uk/cadw/cadw_reports/pdfs/GGAT%2075%20Yr3%20Roads%20final.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ARNOLD, Christopher J; Davies, Jeffrey L. Roman & Early Medieval Wales. Stroud: Sutton Publishing, 2000. 

Související články[editovat | editovat zdroj]