Bodrocká rovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bodrocká rovina

StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Map
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bodrocká rovina je geomorfologický podcelek Východoslovenské roviny. Tvoří ji území podél řeky Bodrog, v jejíž blízkosti je také nejnižší bod Slovenska (94,3 m n. m.).

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Podcelek zabírá území v jižní části Východoslovenské roviny. Jižní okraj vymezuje státní hranice s Maďarskem, východním směrem navazují Medzibodrocké pláňavy a severním Latorická rovina a Trebišovská tabule, vše podcelky Východoslovenské roviny. Západním směrem se nad rovinu zvedají Zemplínské vrchy. [1]

Chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Značná část území zasahuje do Chráněné krajinné oblasti Latorica, z maloplošných chráněných území se zde nachází chráněný areál Boršianský les a národní přírodní rezervace Tajba. [2]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti Bodrogu leží několik menších obcí, největším sídlem v oblasti je Streda nad Bodrogom. Velkou část podcelku tvoří niva s často zaplavovaným územím, nevhodným na zemědělské aktivity či bydlení.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Centrální částí prochází ze Slovenského Nového Města k Čierné nad Tisou silnice I/79, v její blízkosti vede i důležitá železniční trať Košice–Čop.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bodrocká rovina na slovenské Wikipedii.

  1. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Dostupné online. 
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. Dostupné online.