Abel (Popławski)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Vysokopřeosvícenost
Abel
Arcibiskup lublinsko-chełmský
CírkevPolská pravoslavná církev
Zvoleníbřezen 1989
PředchůdceAdam (Dubec)
Svěcení
Jáhenské svěcení15. února 1979
světitel Bazyli (Doroszkiewicz)
Kněžské svěcení30. listopadu 1980
světitel Szymon (Romańczuk)
Biskupské svěcení25. března 1989
světitel Bazyli (Doroszkiewicz)
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Biskup lublinsko-chełmský (1989–2001)
Osobní údaje
Rodné jménoAndrzej Popławski
ZeměPolskoPolsko Polsko
Datum narození8. dubna 1958 (66 let)
Místo narozeníNarew, Polská lidová republika
Národnostpolská
Alma materKřesťanská teologická akademie ve Varšavě
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abel (světským jménem: Andrzej Popławski; * 8. dubna 1958, Narew) je polský pravoslavný duchovní Polské pravoslavné církve a arcibiskup lublinsko-chełmský.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 8. dubna 1958 ve vesnici Narew v Podleském vojvodství.

Po základní škole nastoupil na Varšavský pravoslavný duchovní seminář. Po absolvování prvního ročníku odešel spolu Mirosławem (Chodakowskim) (budoucí arcibiskup) do monastýru svatého Onufria v Jabłeczné a stal se zde poslušníkem. Po absolvování semináře se na popud Bazyliho stal psalomščikem v chrámu svatého apoštola Jakuba v Łosince. Roku 1977 odešel na vlastní žádost z této funkce a vstoupil na Vyšší pravoslavný duchovní seminář v Jabłeczné.

Roku 1980 dokončil vyšší seminář s je také absolventem Křesťanské teologické akademie ve Varšavě. Roku 1977 byl v monastýru svatého Onufria postřižen na monacha se jménem Abel. Dne 15. února 1979 byl metropolitou varšavský a celého Polska Bazylim rukopoložen na hierodiakona a 30. listopadu 1980 biskupem lublinským Szymonem (Romańczukem) na jeromonacha

V letech 1981-1983 sloužil ve vesnici Komańcza a také ve vesnicích Polany a Zyndranowa, kde byl z jeho iniciativy postaven nový chrám. V letech 1983-1984 spoluorganizoval farnost v Přemyšlu. Roku 1984 se stal knězem v Mnichově. Spravoval také chrámy v Stuttgartě, Ingolstadtu, Augsburgu, Řeznu, Landshutu a Ludwigsburgu.

Roku 1987 se stal představeným monastýru svatého Onufria v Jabłeczné. Dne 7. ledna 1989 byl povýšen na archimandritu. Jako představený pokračoval v rekonstrukci budov monastýru, které započali jeho předchůdci Sawa (Hrycuniak) a Nikon (Potapczuk).

V březnu 1989 byl Svatým synodem Polské pravoslavné církve zvolen biskupem nově vytvořené lublinsko-chełmské eparchie. Dne 25. března proběhla jeho biskupská chirotonie. Světiteli byli metropolita varšavský a celého Polska Bazyli, arcibiskup bělostocko-gdaňský Sawa (Hrycuniak), biskup lodžsko-poznaňský Szymon (Romańczuk), biskup přemyšlsko-novosadecký Adam (Dubec) a biskup vratislavsko-štětínská Jeremiasz (Anchimiuk).

Roku 2001 byl povýšen na arcibiskupa.

Ve své funkci zdvojnásobil počet chrámu eparchie a založil dva nové monastýry: ženský monastýr Pokrova přesvaté Bohorodice (Turkowice) a mužský Monastýr svatého Serafima Sarovského (Kostomłoty).

Zastupoval Polskou pravoslavnou církve při oficiálních návštěvách a konferencích v zahraničí: kanonizace metropolity Petra Movily (2002), VIII. mezinárodní ruská rada (2004), intronizace srbského patriarchy Irineje (2010).

Je zastáncem ekumenického dialogu.

Roku 2016 byl členem delegace Polské pravoslavné církve na Všepravoslavném koncilu.

Řády a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Státní vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Církevní vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abel (Popławski) na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]